Спасовски во Ѓорче Петров: Продолжува вистинската грижа за сите, во соработка со граѓаните ќе ја зголемиме општата и сообраќајната безбедност

Од:

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска присуствуваше на маалска средба со граѓани од скопската општина Ѓорче Петров.

На средбата на која беа запазени сите мерки за заштита од коронавирусот, Спасовски со граѓаните разговараше на повеќе актуелни и важни теми.

Потпретседателот Спасовски истакна дека по трите сета мерки за помош во економијата, Владата предводена од СДСМ неодамна го донесе и веќе го спроведува и четвртиот сет мерки вреден 470 милиони евра преку кој ќе им се помогне на пензионерите, на невработените, на самохраните родители, но сериозно ќе им се помогне и на компаниите особено оние кои се од најпогодените сектори од коронакризата.

Како што информира СДСМ преку соопштение, Спасовски на средбата разговарал и за општата и сообраќајна безбедност, при што се осврна на засилените контроли што Министерството за внатрешни работи ги прави во овој дел од Скопје а кои имаат за цел превенирање на сообраќајни прекршоци и зголемена безбедност во сообраќајот.

„Само во текот на вчерашниот ден преку засилена акциска контрола само во Ѓорче Петров се санкционирани 192 возачи за различни сообраќајни прекршоци, а од санкционираните 11 лица се мотоциклисти. Важно е да сфатиме дека само со почитување на сообраќајните правила од сите учесници ќе се достигне целосна состојба на ред и дисциплина која сите ја посакуваме и затоа овие засилени контроли и овде во Ѓорче Петров но и низ целата државата, ќе продолжат и во иднина“, порача Спасовски на средбата со граѓани.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадиновска: Владата преку одговорен пристап обезбеди успешен старт на учебната година

Ана Ололовска

СДСМ: Борбата против коронавурусот е заедничка – сите дисциплинирано да ги почитуваме мерките

Ана Ололовска

СДСМ: 5.726 самохрани родители ќе добијат платежни картички преку четвртиот пакет мерки на Владата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска -Ванчева: Со четвртиот пакет мерки 5.726 самохрани родители добиваат платежни картички

Ана Ололовска

СДСМ: Сите мора да ги почитуваме мерките за заштита од коронаврусот

Ана Ололовска

СДСМ: Врвен приоритет е борбата против криминалот и корупцијата

Ана Ололовска