Спасовски се потпиша во книгата на жалост во турската Амбасада

Од:

Генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски денеска се потпиша во книгата на жалост во просториите на Амбасадата на Република Турција во Македонија.

dobivaj vesti na viber

Спасовски изрази жалење, сочувство и солидарност до семејствата на загинатите и до граѓаните на Турција во терористичкиот напад што се случи на аеродромот во Истанбул.

– Македонија сочувствува со семејствата на загинатите во теротистичките напади во Истанбул, се солидаризира со граѓаните на Турција и нашите сограѓани Турци коишто живеат во Република Македонија, се вели во соопштението од СДСМ.

Би можело да ве интересира

„Та неа“: Пет сценарија за можна ескалација на турските провокации

А1он

Земјотрес со јачина од пет степени во турскиот град Ардахан

Ана Ололовска

Протест пред затворениот турски колеџ во Тирана поврзан со Фетулах Ѓулен

А1он

Мицотакис го информирал Гутереш за односите со Турција

Ана Ололовска

Двајца загинати при пад на хеликоптер во близина на Мармарис

Ана Ололовска

Шумски пожар кај турското летувалиште Мармарис на Егејското Море

А1он