Спасовски: Од воведувањето на новите протоколи, имавме само две дојави за бомби

Од:

Од кога се воведени новите протоколи за функционирање во услови на дојава за експлозивни направи, следниот ден имавме една дојава за бомба, а наредниот ден уште една. Понатаму веќе немаше дојави за бомби, потенцираше на денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговорајќи на новинарско прашање.

Инаку, новиот протокол, кој предвидува преземање на посебни мерки при дојава за бомба, беше воведен во текот на овој месец, за што Спасовски потенцираше дека истиот ќе биде дел од решението на процесот.

-Состојбата е целосно под контрола. Полицијата е тука, ќе биде во секое од училиштата, во сите институции. Будно работиме, во целиот изминат период, затоа што за нас сигурноста, безбедноста и спокојот на граѓаните се на прво место, порача неодамна министерот Спасовски.

Би можело да ве интересира

Спасовски: Нема дојави за бомби откако се воведоа протоколи во училиштата

Орце Костов

Спасовски: Испитувањата за дали пожарот придонел за намалување на статиката на мостот, не е обврска на МВР

Катерина Павлова-Николовска

Маж лажно пријавил дека се поставени бомби во Белград и Крагујевац

Училиштата веќе не добиваат закани за бомби, групата која ги испраќаше лажните дојави е лоцирана

Катерина Павлова-Николовска

Дојава за поставени бомби на важни локации во Белград

Горан Наумовски

Спасовски: Пред два месеци МВР дозна дека осуденици копаат тунел во „Идризово“

Горан Наумовски