Спасовски: Новата забрана за движење во викенд е за поголема заштита, остануваат да важат и претходните

Од:

За време на викенд (сабота и недела) за сите граѓани се забранува движењето од 16 часот до 5 часот наредниот ден. Одлуката ја донесе Владата, а на Фејсбук ја соопшти премиерот Оливер Спасовски.

-Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд, со цел уште поголема заштита на населението од ширењето на коронавирисот, објави Спасовски.

Во сила остануваат и сите други претходно донесени забрани.

Од 22 март е воведен полициски час кој трае од 21 до 5 наутро. Повозрасните од 67 години може да се движат надвор само од 5 до 11 часот, а на младите до 18 години им е дозволено од 12 до 21 часот.

Би можело да ве интересира

Државниот карантин го напуштија 160 граѓани, досега вратени 2207, утре лет од Лондон

Ана Ололовска

И денеска забрана за движење од 16 часот

Ана Ололовска

Коронавирусот во 17 градови, 483 заболени, државава во исчекување на пикот

Ана Ололовска

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација и од 20.000 китови за тестирање

А1он

Спасовски: Здравствените работници да ја носат заштитната опрема, донаторите да се насочат кон потребите на здравствениот систем

А1он

Бухова: Во тек се неколку инспекциски надзори за да се утврди дали постои докторски пропуст во детекцијата на Ковид-19

Кристијан Ландов