Советник на Чулев заразен со коронавирус

Од:

На советник од Кабинетот на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, му е дијагностицирано дека е заболен од коронавирус.

Тој тестот го направил пред четири дена. Од МВР велат дека советникот не се инфицирал додека извршувал работни задачи.

„Последен пат бил на работа на 02.06, а тестот го направил на 06.06, кога е потврдено дека е позитивен. Последната средба на Министерот со лицето била на 24.05.2020. Досега ниту едно лице од Кабинетот на министерот не е во изолација. Исто така, Министерството за внатрешни работи ги презема сите неопходни мерки за заштита на сите вработени во министерството“, велат од МВР.

Во МВР досега, без советникот на Чулев, евидентирани се 27 случаи на заразени вработени. Последните пет заразени се регистрирани минатата недела, а во изолација се 56 припадници на МВР.

Би можело да ве интересира

Во август и септември со коронавирус се заразиле повеќе од 40 илјади граѓани

413 нови случаи на Ковид-19, деветмина починати

Катерина Павлова-Николовска

Во период од два месеци во земјава од Ковид-19 починале 1.382 лица, 83 проценти биле невакцинирани

Македонските граѓани ќе влегуваат во Грција под истите услови како и во претходниот период

6.888 починати од Ковид-19 во земјава, раст на новозаразените, вакцинацијата со две дози е 35 проценти

Катерина Павлова-Николовска

Осум починати и 421 новозаразени од Ковид-19

А1он