Сотирова – Бухова: Јавноста треба да добие одговор за кластерот „Свадба“, каде се уште има само 14 позитивни и ниту еден контакт

Од:

Министерството за внатрешни работи (МВР) помага кога не можеме да доставиме одредени решенија, но сега веќе ќе мора тоа да се решава и на друг начин, а дали МВР постапува по однос на големите прашања Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и немора да добие одговор. Јавноста треба да добие одговор за случајот кластер „Свадба“, каде се уште има само 14 позитивни и ниту еден контакт, истакна директорката на Државен санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), Иринка Сотирова Бухова.

Посочи дека по веќе отворените кластери, како што се: „Мекици Охрид“ има 21 позитивен и повеќе од 100 контакти, „Куќна слава Ресен“ има 31 позитивен и повеќе од 70 контакти.

– За жал во овој период имавме и кластери погреби на Ковид позитивни кои по протокол не смеат да се изведуваат со повеќе од пет личности. ДСЗИ нема информации дали МВР постапува по овие кластери, додаде д-р Сотирова Бухова, одговарајќи на новинарско прашања по прес-конференцијата на претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска.

Би можело да ве интересира

356 нови случаи на Ковид-19, починале 15 пациенти

Жарко Настоски

Филипче: Првите вакцини ќе дојдат со интервентен увоз, за што не треба регистрација

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да применат

Катерина Павлова-Николовска

Се размислува лицата со попреченост да бидат вклучени во петтиот сет мерки

Искра Манојлоска

17 нови пациенти во ковид центрите во Скопје во последните 24 часа

Катерина Павлова-Николовска

Намалување на бројките на новозаразени и на пациенти во ковид центрите