Состојбата на пациентката на која и беше трансплантирано срце е добра, потврди Филипче

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека состојбата на пациентката на која и беше трансплантирано срце од починат донор е стабилна и оти сите параметри се добри.

dobivaj vesti na viber

– Сите параметри кои произлегуваат од анализите направени заклучно со денес, се добри и сите се во фаза на подобрување. така што очекувам дека денес може постепено да се ослободува од респираторната машина, изјави Филипче, одговарајќи на новинарски прашања по настан организиран од Универзитетската клиника за детски болести по повод Светскиот ден на детето.

Во неделата беше извршена третата трансплантација на срце во земјава. Операцијата траеше пет часа, а донираното срце беше трансплантирано кај 39-годишна пациентка.

Би можело да ве интересира

На Клиниката за хематологија извршена трансплантација на крвотворни матични клетки од несроден донор

МЗ: Успешно се изведува третата по ред трансплантација од почетокот на годинава

Ана Ололовска

Семејство на младо момче со мозочна смрт ги донирало органите, двајца пациенти на дијализа добија бубрези

Катерина Павлова-Николовска

На Клиниката за ортопедија за една недела направени три трансплантации на коскени ткива

На Клиниката за Ортопедски болести направена прва трансплантација на лигамент од починат донор

Ана Ололовска

Спасени три животи преку трансплантација на органи од починат донор

Ана Ололовска