Собраниска седница за избор на нова Влада

Од:

Предлогот за новиот владин кабинет кој го достави мандатарот Димитар Ковачевски во следните два дена ќе биде пред пратениците во македонското собрание. Почетокот на седницата е закажан за 11 часот денеска.

dobivaj vesti na viber

За избор на владата треба да гласа најмајку 61 пратеник. Собраниската седница трае најмногу два дена, на крајот на вториот, или според распоредот во случајот, утре пред полноќ треба да се одржи гласањето.

Мандатарот на почетокот од седицата пред пратениците ќе го образложи предлогот. Во новата влада на Ковачевски ќе има 21 министер од кои 12 се на СДСМ и на коалицијата, шест како и досега на ДУИ и Алтернатива која се приклучи на Владата за да го засили мнозинството ќе има тројца министри.

Би можело да ве интересира

Стојаноска: Џафери се изживува со пратениците

Законот за кој имаше тепачка и хаос остана неизгласан, извесно е дека судиите и обвинителите ќе одат во пензија

Кристијан Ландов

Џафери: Извини брат, јас ќе поднесам лични навреди, но да се погледнат во огледало и оние што ме обвинуваат

Орце Костов

Џафери ја извади од фиока својата интерпелација: Пратениците ќе гласаат за недоверба на собранискиот спикер

Орце Костов

Мицевски: Ова е јасен показател дека СДСМ и ДУИ го губат тлото под нозе, а целата јавност е сведок на тоа дека пред полноќ ќе носат штетен закон за сите граѓани

А1он

Ковачевски: Пратеник вчера снимаше пратеничка на 15 сантиметри од деколтето, не знам што ќе прави со снимката

Кристијан Ландов