Собранието едногласно го избра Даштевски за претседател на ДИК

Од:

Со 95 гласа „за“, без ниту еден против и воздржан пратениците го усвоија Александар Даштевски предложен од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Државната изборна комиција.

Со изгласувањто на Предлог-одлуката избрани се и потпретседател и членови на Државната изборна комисија. Потпретседателка на ДИК е Дитмире Шеху од ДУИ. Членови во новиот состав ќе бидат досегашните Борис Кондарко и Радица Ристеска, Оливер Ристовски поранешен заменик министер за правда по предлог на СДСМ, Бобан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ и Кренар Лога предложен од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Предлог одлуката претходно помина на Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата со поддршка од 9 гласа по што, Собранието на пленарната седница ја усвои едногласно, при што беше запазен и принципот на двотретинско мнозинство, потребен за носење на вакви одлуки.

Инаку, мандатот на актуелниот состав на ДИК завршува на 15-ти јануари, кога треба функциите да ги преземат новоизбраните членови.

Би можело да ве интересира

Зендели: Нема проблем во владиното мнозинство, проблемот е во пратеничката група на ДУИ

Ана Ололовска

Заев: Се анализираат можности за ново законско решение за стечајците

Ана Ололовска

Џафери очекува разврска во врска со недоаѓањето на пратеници од владејачкото мнозинство на седниците

Ана Ололовска

Локални избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

Ана Ололовска

Седница за пратенички прашања и заседанија на две собраниски комисии

Ана Ололовска

Интерпелациите на Маричиќ и на Николовски на собраниска седница на почетокот на март