Скоро 3.500 скопјани со Ковид-19, во три општини има над 500 активни случаи

Од:

Во Скопје, според последните податоци на Министерството за здравство, има 3.490 активни случаи на лица заразени со коронавирусот, а Аеродром и натаму е општината со најголем број инфицирани во моментов (675).

Во Центар и Карпош се регистрирани над 500 заразени (508 и 528), додека над 400 активни случаи има во општините Гази Баба (437) и Кисела Вода (413), според официјалните податоци.

Еве како изгледа дистрибуцијата на активните случаи по општините во Скопје и околината:

• Чаир – 171

• Гази Баба – 437

• Аеродром – 675

• Карпош – 528

• Центар – 508

• Кисела Вода – 413

• Ѓорче Петров – 287

• Бутел – 157

• Шуто Оризари – 28

• Студеничани – 9

• Сарај – 23

• Арачиново – 10

• Илинден – 60

• Сопиште – 31

• Чучер Сандево – 15

• Петровец –21

• Зелениково – 9

• Странец – 22

• Нераспределен- 86

Би можело да ве интересира

Во ковид центрите во Скопје се лекуваат 445 болни, 41 пациент примен во последното деноноќие

Модуларната болница во Штип ќе биде готова на крајот на месецов

Искра Манојлоска

540 казни за неносење маска

Во Скопје 12 нови жртви на Ковид-19 и 439 заразени во изминатиот ден

Жарко Настоски

1.100 новозаразени со коронавирус, починале уште 30 луѓе

Жарко Настоски

Во македонските болници се лекуваат 1.286 пациенти заразени со коронавирусот

Жарко Настоски