Скопски полицајци од колега побарале и добиле поткуп од 2.000 денари

Од:

Вчера (2.8.2022) во 18.12 часот во Полициската станица Чаир, Б.Б.(34) од Скопје пријавил дека околу 14.45 часот на ул.„Македонскo-косовска бригада“ со неговото возило „опел зафира“, во кое бил со З.М., бил сопрен од тројца полициски службеници.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното, тие му побарале документи и откако им рекол дека не ги носи го информирале дека треба да плати казна од 500 евра и дека возилото ќе му биде одземено, а ако не сака да плати казна да им даде 50 евра да се почестат.

Како што е пријавено, тој им дал 2000 денари, по што ги пуштиле да си заминат. По преземени мерки било констатирано дека станува збор за полициски службеници од Полициското одделение Шуто Оризари, кои биле на должност, но не биле на местата на кои биле распоредени.

За случајот е запознаен Одделот за внатрешна контрола криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР и по целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Скопјанец им се заканувал на полицајци

Горан Наумовски

Над 30 полицајци се повредени во протестите пред Собранието

Кристијан Ландов

Обвиненија против цариници и полицајци за трговија со дрога

Полицајци повредени во сообраќајка кај Ќафасан

Жарко Настоски

Жител на скопско со нож нападнал полицајци

Жарко Настоски

Гранични полицајци ослободиле осуден криминалец, добија суспензии и кривични пријави

Жарко Настоски