Скопје е шести најзагаден град во светот

Од:

Скопје вечерва се вбројува во првите десет најзагадени градови во светот, според сервисот „Iqair“. Со индекс на квалитет на воздух 170, главниот град е шести на листата на загадени градови. Пред нас во првите пет по загаден воздух се Ченгду во Кина, главниот град на Индонезија, Џакарта, градот Калкута во Индија, Лахор во Пакистан и градот Делхи во Индија.

Апликацијата „Мој воздух“ вечерва покажува високи вредности на загаденост во сите делови на Скопје. Од триесетина мерни станици, дванаесет покажуваат дека „квалитетот на воздухот е опасен“. Осум мерни станици покажуваат пониски вредности, а апликацијата нагласува дека „воздухот е многу загаден“, додека за четири мерни места, според индексот за квалитет на воздухот, се нагласува дека „воздухот е загаден“. Ниту една мерна станица во Скопје не покажува дека воздухот не е загаден.

Доколку се погледне на ниво на цела држава, состојбата е слична. Во повеќето градови, според индексот за квалитет на воздухот, тој е загаден. Само мерните станици во близината на Штип и Дебар покажуваат дека воздухот не е загаден.

Би можело да ве интересира

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Жарко Настоски

Истражување: Со намалување на загадувањето може да се спречат околу 50 илјади смртни случаи во Европа

Ана Ололовска

Традиционалната „Мичуринска средба“ нема да се одржи, ќе има хуманитарна акција

Жарко Настоски

Вкупно 379 луѓе се лекуваат во скопските ковид-центри, 17 нови пациенти примени во изминатиот ден

Жарко Настоски

Полицијата фати двајца скопски крадци кои вчера ограбиле куќа на „Партизанска“

Жарко Настоски

„Пејпер Мил“ и натаму загадува, доби наредба да работи на плин