СКАНДАЛОЗНО: Трошеле не трошеле за парно, ќе плаќате

Од:

Вест oбјавува скандалозна и шокантна вест. Сите оние кои, се исклучија од користењето на парното, до 1-ви октомври ќе треба да де вклучат.

Ова е пропишано во Правилникот за условите за снабдување со топлинска енергија, до кој дошла Редакцијата, а треба да биде објавен во „Службен весник“.

Рухи Бакију, втор човек на Комисијата, кој не гласал за Правилникот, вели дека регулаторот сака сите кои што се исклучиле повторно да се вратат во системот.

Ова го оправдува со желбата за пониска цена. „Вест“ објавува дека ако некој повторно сака да се исклучи, ќе мора да добие согласност од сите станари, а ќе има обврска да плаќа и месечен надоместок.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: АД ЕСМ нема да дозволи големо покачување на цената на струјата за домаќинствата

Ана Ололовска

ЕСМ: Мицкоски да престане да лаже за енергетската состојба

А1он

Мицкоски: Поскапување на струјата ќе има зошто Владата ги краде граѓаните

Катерина Павлова-Николовска

Мицотакис соопшти дополнителни мерки за справување со покачувањата на цената на струјата

А1он

Двоцифрен раст на цените на струјата и гасот за домаќинствата во ЕУ

А1он

37 comments

Petre 01/08/2012 - 13:21 at 13:21

На членовите на регулаторната, мозоците тотално им запреа. Куршлус во нивните глави. Бидејки бушоните внатре во нивните глави не можат да се поправат, потребно е менување на сите членови со нови поштени и разумни луѓе.

Reply
KONTRA BANDA 01/08/2012 - 14:51 at 14:51

Mislis Petre deka e do clenovite.Mozis da gi menis i novite pak isto ce zaklucat,znaat i tie deka ne normalno,ama toa ti e, zatoa Petre,ne menuvaj gi clenovite,meni ja vladata,usti toa ne si go svatil.Ako,ako ima vreme ce svatis i ti i ostanatite koga ce pocnite davacki ( ne danok,oti sme imale najmali danoci) da davate za vozduhot sto go disete,zatoa sto samo toa ce vi ostane.

Reply
strelec 01/08/2012 - 16:46 at 16:46

АБЕ ДЕЧКИ КАКВИ ЧЛЕНОВИ КАКВИ КОМИСИИ
САМО СУЛТА

Reply
strelec 01/08/2012 - 16:48 at 16:48

САМО СУЛТАНОТ КАКО КЕ РЕЧЕ НА СИТЕ ИМ Е ВЛЕЗЕН СТРАВ ВО КОСКИ
А КОГА КЕ СЕ ИЗВОЈУВА ПОБЕДА ТОГАШ КЕ ИМА МНОГУ КОМНАНДАНТИ

Reply
Nata 01/08/2012 - 16:58 at 16:58

Мислам дека е ова пробен балон. Ако е вистина ќе тужам за уцена и монопол а сигурно не сум единствена. А ако треба ќе одам и на меѓународен суд ќе добијам а после ќе чекам пари.

Reply
Мат 01/08/2012 - 16:59 at 16:59

Како тоа ќе ме вклучат со пушка?!

Reply
Bukefal 02/08/2012 - 03:19 at 03:19

Ако не сакаш да се вклучиш ќе ти земат пари директно од сметка -500 денари преку извршител, иако нема да бидеш вклучен на парното!

Reply
Ц, ц, ц 01/08/2012 - 17:12 at 17:12

Значи ти стигаат високи сметки (а станот и онака ладен) и од што не можеш да постигнеш се исклучуваш (чисто за да не се трупаат сметките а со тоа и долговите со камата)…и сега некој си донел правилник со кој буквално те форсираат да се вклучиш пак. По која логика? Па сметките во зима и по 4.000ден достигнаа….што да правам? Пола плата за парно да дадам? Нездрава работа.

Reply
commanddevil 02/08/2012 - 23:32 at 23:32

od sto ke ziveat vmrovcive? reket kon toplifikacija .

Reply
Гајвер 01/08/2012 - 17:45 at 17:45

за ова треба топлификација да се запали да изгоди до темел. Никој неможе да натера некого да користи услуга која несака да ја користи. Ова нема да заврши вака. Ако се дрзнат да го присилуваат народот да мора да ги користи нивните услуги ќе има револуција. Нема сила што може во мој приватен стан да ме натера да користам парно ако јас несакам.

Reply
СИГМА 01/08/2012 - 18:51 at 18:51

Е Македонче,Македонче.Не е џабе прикаската за кубутите прикажана.До кога ќе ги носиш на појасот за да ти служат за зорт заман.Имали бе поголем зорт од овој.Беден,сиромашен.Уплашен.

Reply
Гајвер 01/08/2012 - 21:18 at 21:18

Едно е сигурно, при првиот обид за наплата на нешто што не сте го користеле ќе има лавина на тужби до судовите. Со Уставот е загарантирано правото на иабор. Ако неплаќаш за услугата ќе те исклучат од мрежата. Тоа е единствениот лек за сите. немој да плаќате и ќе мора да ве исклучат. Присилно неможат да наплатат затоа што немате никакви склучени договори за користење на нивните услуги, а со самото тоа нема ни основа за тужба до суд. струја можеш да користиш, а и немораш, вода можеш да користиш, а и не мораш, зошто тогаш би морал да користиш парно? лекот е еден и единствен, а тоа е топлификација во секој стан да си намонтира калориметри на сопствен трошок, па кој сака да користи нека користи, кој несака немора да користи. Овие луѓе од регулаторната комисија не се свесни дека ќе лежат затвор за овој криминал кој го прават.

Reply
Ana 01/08/2012 - 21:41 at 21:41

Топлификација треба да му плаќа кирија на секој станар што не сака да користи парно, бидејќи ниви цевки ппминуваат во приватен стан, а не ние да и плаќаме на топлификација. Ако сакаат нека си ги тргнат цевките, нека си ги стават од надвор по фасада, па никој николму нема да мора да му плаќа. Добиле ли согласност од станарите дека може да си стават цевки во становите ???
Ова е лудило ….

Reply
Bobi 01/08/2012 - 21:51 at 21:51

Gospoda vie koi gi kupivte stanovite ili gi “nasledivte” od komunizmot(kupeni za eftini pari) site bevte srekni i veseli koga vi bese toplo po stanovite i velevte JAS ZIVEAAM VO STAN,Da togas bevte nekoja gospoda i “gragani” ama vreminjata se menuvaat a za zal kaj nas standardot taka e opadnat da se doaga vo situacija da nemozat da se plakaat nitu reziskite trosoci vo koe spaga i parnoto.Nikoj nemoze da vi vrsi usluga a da ne vi naplati ili da ve gree za eftini pari koga cenite na energensite rastat.Nezamislivo e vo organizirani opstestava da se isklucuvate od centralno greenje a pritoa da se greete na struja toa go nema vo razvienite zemji iako imate kupen ili sopstven stan, ednostavno postoi zakon za kolektivno domuvanje koe vie nemozete da go krsite.Prema toa daj organizirajte se i sto poveke ve ima kako korisnici, cenite nema da odat tolku brzo nagore , a za standardot takov e kakov e…..

Reply
Владимир 01/08/2012 - 23:22 at 23:22

Боби, незнам од кај ти се размислувањата, меѓутоа да спомнуваш „колективност“ а да се потпираш на демократија…никако не ми делува логично. Така што во демократско општество НИКОЈ не смее да те присили да користиш некој продукт заради било која причина. Единствено, може да ти понуди…едноставно речено да проба да те купи ама сепак на крај твојата одлука е последна.
Прво, законот за колективно домување воопшто не вклучува обврзување за греење на парно. Ниту во најразвиените земји. Иако и во тие земји има чудни закони поврзани со се и сешто. Ама во однос на парното, ако сакаш да користиш ќе ти стават калориметри и ќе си плаќаш онолку колку што си си потрошил.
Друго, точно е дека за секоја услуга следи наплата, меѓутоа де појасни каква услуга врши топлификација преку лето??? Некој ќе рече дека преку лето ја санираат мрежата, арно ама мене воопшто тоа не ме засега. Тие си се должни од парите што ги наплаќаат да си ја вршат својата работа без мене да ме оптеретуваат и пукаат со информации кој што работел како работел. Хипотетички исто е како Тојота ти продава кола и ти вика…цената на колата е хх.ххх евра арно ама мораш да платиш и што тоа во едниот погон се расипа некоја машина…а тебе за тоа ич око не ти трепнува нели :) …освен ако не си толку колективен па да им помогнеш.
Трето, вистина дека цената на сурова нафта е висока (следствено и за мазут) и дека државата и не зема кој знае колкава провизија од енергенси што се користат за греење. Ама наместо некој споменик, државата можеше да помогне и да се воведе гас кој што е поефтин од мазутот најмалку за вредноста од акцизата што ја зема државата за мазут.

Reply
Ц, ц, ц 02/08/2012 - 00:41 at 00:41

“Nikoj nemoze da vi vrsi usluga a da ne vi naplati ili da ve gree za eftini pari koga cenite na energensite rastat.“
Ако сум ги исклучил…значи не ми вршат услуга нели? Не ме грееја ни кога бев уклучен, ем високи сметки ем до ноември смрзнувавме по дома за после или да е слабо парното или да го исклучат во 8 навечер пошто така им текнало. И во организирани општества постои избор, сакаш на струја, сакаш на централно греење, сакаш на гасоводен систем…сам си бираш, никој не одлучува за тебе. И со “каков-таков“ стандард….постојат сметки што едноставно многу семејства не можат да си ги дозволат. Затоа и сите се исклучија.

Reply
Jas 01/08/2012 - 22:34 at 22:34

Bravo za Bobi… a drugive neka svatat deka vo site porazvieni zemji e taka, a ima i zosto. Ama kaj nas lugevo a posebno novinarive sekogas sporeduvaat so zapad samo toa sto im odgovara, a vo slucajov ova e “skandalozno” i ne znam ti sto, a go ima vo site zapadni zemji vo nekoja forma, najcesto polosa ( vo mnogu zemji se plaka po 30-50% od redovnata cena ako se isklucis ) ! A vprocem , zosto pa jas da plakam poskapo parno zatoa sto komsijata se isklucil, a mojot zid ja prenesuva toplinata vo negoviot stan !!!

Reply
ber 02/08/2012 - 00:45 at 00:45

Regulatorna e apsolutno vo pravo! A, ovie sho ke tuzat neka probaat na megunaroden pa ke vidime. Kaj se videlo be vo grad vo Centar da zivees da imas stan od 1400 EUR m2, a da nemas 4.000 den. da platis? Pa prodadi si go stanot i odi vo naselba kaj sho nema parno ili vo kuca. Nemoze vo grad da zivees a da se mislis deka si vo selo. I za ova plakanjevo na tie isklucenite, smetam i malku ke im zimaat, dobivaat 25 do 30% toplina na smetka na onie sto plakaat, epa izvinete ama jas ne sum dolzen da plakam smetki za drug i ne mi e gajle dali imaat ili nemaat pari, poso mene nikoj ne me prasal kako jas gi zarabotuvam i kolku se trudam, a ako dojde red da nemam za smetkata ke go prodadam stanot i ke otidam vo selo i nikoj nema da me razbere i na nikoj nema da mu kukam. I eve primer. Vo mojata zgrada ima 60 stanovi, od niv 20 se iskluceni, plakam 5.500 den. Dokolku site 60 se ukluceni smetkata bi bila najveke 3.400 den. Razlikata e ogromna, i nemojte da kazete nemame ni tolku zatoa sto vi go kazav resenieto pogore. I ovie sho filozofiraat stanovite negovi si bile ke si pravele sho sakaat, ok, eve jas sakam da gi srusam nadvoresnite zidovi id mojot stan, ama nad mene ima uste 13 sprata, sho ke bide so niv????? Ova po vasata logika, koga si vo kolektivna zgrada ima kolektivno i da zivees. I na kraj na kraistata i isklucenite na nesto se great, toa sigurno ne e bezpari.

Reply
commanddevil 02/08/2012 - 10:56 at 10:56

ABE AJ NE…SERI!

Reply
ber 02/08/2012 - 14:23 at 14:23

a BE TI NE SAMO MOCKO TUKU I SERKO SI BIL!! Sega mi e uste pojasno zasto ne ne biva ko drzava, abe odi brkaj zenski ili fati rabota , a ne samo si sednal tuka i sve nekoj ti e kriv!

Reply
commanddevil 02/08/2012 - 23:30 at 23:30

mozes da go banjas gol vrhovisto ? ebate glupiot vol,,,od takvi mockovci koi vo gradovite se dokurecavte od selata bel den ne vidovme. uste smrdis na kravji lepeski a odma solis muda? ma za takvite ko tebe i stostruku da vi kacat ceni…ama ovie od sdsm ,,,,,,,da vidam sto kur ke seres togas?

Reply
commanddevil 02/08/2012 - 11:01 at 11:01

DA DADE GOSPOD I PO 50 000 DA PLAKJAS SO TAKVA GLUPA ZELKA NA RAMENA

Reply
Ц, ц, ц 02/08/2012 - 23:20 at 23:20

Прво не сите исклучени од центар не треси зелени….второ, па тебе ќе те прашам дали да го продадам станот или не. Ти оди во село….пошто и мене не ми е гајле дали имаш 5.500 за парно или немаш :)))

Reply
sasohugo 02/08/2012 - 01:00 at 01:00

море море
според тебе и уставот не е исправен
тие бизнисмени треба да платат зашто поминуваат цевките низ станот а не обратно.
и по која логика ако имаш стан од 1400 евра за квадрат значи дека мора да плајчаш рекет на забегани…Ете и да имаш пари не значи дека се за фрлајне.ИЗБОР е на секого что че купи ,земи или на шо че се претплати.Ете пример имам кола од 30 000 евра и сега кој можи да ми кажи дали на бела или на црвена нафта че ја возам или набензин ЛПГ и дали воопшто че ја возам.Ако ставам гориво че ја возам ако не таа пак си е 30 000 евра кога че ставам гориво ( по мој избор – можи че се помочам во неа ) тогаш че ја возам
Некако логикава не оди
На крајот може станот и на подарок да ми е шо е тоа битно дали сакам греење, напојување , водоснабдување или недај боже телевизија е мој избор

Reply
ber 02/08/2012 - 08:45 at 08:45

Такви ко тебе схо моцааат kaj sto ne treba ne donesoa do ova deredze. Ste slusnale li za zakoni i za pravila. Drzavata ke vi naredi i ke pravite taka se dodeka nekoj ne ja promeni naredbata. A drzavata e tuka za da nareduva, zatoa sto ako ostavime na mockovci da resavaat ke ja snema planetava za 5 sek. Tolku!

Reply
commanddevil 02/08/2012 - 10:58 at 10:58

UFFF TAKVA DRZAVA SE NAREKUVA=FASISTICKA..A NA FASIZAM SE KORISTAT DRUGI METODI ZA SPRAVUVANJE.

Reply
SSS 02/08/2012 - 01:54 at 01:54

no comment

Reply
боки 02/08/2012 - 06:41 at 06:41

Боби,со кој детрѓент Ти го испраја мозокот?Тебе не само што Ти е испран,ИЗВАДЕН ТИ Е.

Reply
commanddevil 02/08/2012 - 23:32 at 23:32

so spermohelizim

Reply
macedon 02/08/2012 - 07:54 at 07:54

ТЕ ПЛАЌАЈТЕ! нема на која основа да ви наплатат. Прочитав по коментарите ке скинеле по 500 денари од сметка, во тој случај ке фрчат тужби по судови а богами и по меѓународен суд. ке си го земеш уставот под рака и на суд, ке му отвориш таму на чичкото судија кај што пишува за право на избор и крај.
Значи ова веке падна на уставен еднаш, а ако помине овојпат тогаш што го спречува t-mobile, vip, one, telekom, i tn да ти наплакаат за нешто шсто не го користиш?
сепак не се виновни топлификација, тие си бараат повеке. Виновни се оние од регулаторна, им ги полнат џебовите со пари и членовите нормално ке си гласаат!

Reply
commanddevil 02/08/2012 - 10:59 at 10:59

DRZAVNA INSTITUCIJA VO ZASTITA NA PRIVATNI INTERESI???- KRIMINAL I KORUPCIJA

Reply
macedon 02/08/2012 - 07:56 at 07:56

и уште нешто. баш сакам да ги видам кои е бидат тие извршители кои ке влезат во стан да наплатат за сметки. ке има кршени раце, нозе, а богами е ке свират и пиштоли и калаши.

Reply
KONTRA BANDA 02/08/2012 - 10:03 at 10:03

Ber,sme slusnale i za zakoni i za pravila,ama vo normalni drzavi.Ti vikas bezuslovno da vazat za site, e pa vaka: Ljube go uapsija za somnitelni 100 000 evra za kampanja od koga pomina kampanjata,a Gruj ne znae koj mu gi dade 3 500 000 evra i nikomu nisto,a prijava dobiva SDSM zosto zela kredit za taa ista kampanja. Fateni se 700 000 evra vo sise,ama vidi nikoj ne odgovara,od vl;asta bile/ Vo REK bitola revizijata i kontrolata utvrdija deka se ukradeni 10 000 000 evra i vidi cudo velikoga,nikoj ne odgovara.Javno i vesramno se kazuva deka tri obicni vrbi kostaat 240 000 evra i nikomu nisto.Direktorot na livnicata vo Milano (kade e izvajan konjanikot bez ime) javno kazuva deka od koga postoi learnicata poskap a skluptura od 180 000 – 200 000 evra ne e izlezena a ovo0j bezimen lapna 10 000 000 evra. Ubien e mlad covek od policijata,tri dena ministerkata i potparolot negiraat deka se slucilo,ja ucenuvaat familijata da molci, bitka se sprema i se odviva na kaleto,pred toa denje se gradi,noce se rusi,i od taa “golema” bitka nikomu nisto,nekoi se ocarija so rabotni mesta,nekoi su funkcii i uste mnogu,mnogu nepocituvanja na pravilata i zakonite moj mil BER,ne sme ovci za da ne strizis i pri toa da ne teras da peeme.

Reply
Mile 02/08/2012 - 10:27 at 10:27

Do site koi ja pravdaat odlukata na Reg. Komisija samo da im kazam deka sigurno e taa neustavna i kako takva na Ustaven sud ke padne kako skapan portokal so portokalova boja. Vo vrska so tvrdenajta deka vo stranstvo se isklucenite korisnici plakjale mnogu poveke otkolku vo Makedonija moram da kazam deka toa e edna NAJGOLEMA LAGA.
Prvo neka kazat sto podrazbiraat pod stranstvo, bidejki se sto ne e Makedonija e stranstvo. Konkretno vo Germanija, nema toplifikacija kako firma koja proizveduva i distribuira toplinska energia. Kolektivnite stambeni objekti isto kako i privatnite se povrzani na GASOVODNA MREZA i sekoja od niv ima svoj sopstven sistem za greenje. Stanarite koi ziveat vo kolektivnite stambeni objekti za parno plakjaat na sledniov nacin: Solidarno za greenjeto na ZAEDNICKITE PROSTORII, kako sto se podrumi, garazi, hodnici itn. Poedinecno sekoj plakja za potrosenata toplinska energija na onolku kolku sto ke potrosi. Potrosenata energija se meri so KALORIMETAR. Istiot se bazdari na sekoi 6 meseci.
Ete tolku e ednostavno vo Germanija, kade jas za stan so ista povrsina kako toj vo Skopje plakjam 30% pomalku, a parnoto greenje GO REGULIRAM SAM i po vreme i po jacina.
I uste edna informacija bidejki mnogu ljubite da gi pravdate aracite na vladata so referenci kon stranstvo, ako vo Germanija RK odluci da ja pokaci cenata na gasot kako glaven energens, prvo mora da odi na javna debata, da se napravi presmetka kolku GRAGJANITE ke izgubat, A NE KOLKU DRZAVATA KE DOBIE, pa duri potoa se predlaga nova cena. Za pokacuvanje od 3.5% NE SMEAT DA POMISLAT
Razmislte za razlikite megju Makedonija i Germanija na ova pole (drugite razliki ne se ni sporedlivi) i pred da go opravduvate aracot, poglednete se vo ogledalo i prasajte se dali aracliite zasluzuvaat zaradi niv da LAZETE

Reply
stanko 03/08/2012 - 14:38 at 14:38

A be , ako se iskluchile tolku kolku shto se isklucheni, toa znachii deka za tolku trebas da im e napaleno proizvodstvoto i isporakata na toplina do ostanatite shto se (seushte) zakacheni za TOPLINSKITE gomanri !

Pa po koja muda togash ,sakaat da naplatat i toplina koja shto ne ja proizevele i za koja nemale nikakov troshok?!
Ili si nashle glup narod ,pa ajde, da go gulime ,…se dodeka ne mu dojde pamet, ako voopshto i mu dojde nekogash !
Sudejki po ovie pogore bobievci , berovci …i sl…izgleda i ne zasluzil ovoj narod bez obraz ,poinakov tretman!

Reply
zoran 04/08/2012 - 17:54 at 17:54

PREDLAGAM AJDE DA SE SPROVEDE ANKETA PA DA VIDIME KOJ E ZA A KOJ PROTIV ZA OVOJPRAVILNIK NA REGULATORNA

Reply
nenad 20/08/2012 - 17:05 at 17:05

Gospoda jas bi zabranil isklucuvanje od parno-zosto? E zatoa sto ako sakate da ziveete vo zgrada a pritoa da ne bidete sami vo nea t.e.cela da bide vasa ke morate da se prilagodite na kolektivno ziveenje. Ako ne sakate taka ima kukji kolku sakate i veruvam ke najdete vo nekoja naselba kako kozle,taftalidze,lisice pa i vo dracevo i gjorce petrov togas prodadete go stanot pa vo kukja( individualen objekt) zivejte kako sakate. Ako sakate i na hartija grejte se toa e vas problem,no koga vekje ste kupile stan vo ZGRADA kade sto ziveete so poveke drugi semejstva odnesuvajte se kako sto treba vo objekt za kolektivno domuvanje. Nekoj ke rece ama ne mozat da plakjaat mnogu im e – pa toa e vas problem a ne na ostanatite od zgradata . Najdobro resenie e da si go prodadete stanot pa ke dojde nekoj sto moze da si gi plakja davackite. Ako e taka sto stanuva i so davackite za kolektivno domuvanje vo zgrada i tie li treba da se ukinat pa da nema svetlo vo vlezot,da nema lift i da moras da odis peski na 10-15 sprat zatoa sto nekoj od komsiite ne sakale da gi plakjaat smetkite-im bilo skapo. Se znae ako sakate kolektivno domuvanje taka e ako ne vo kukja vo nekoja naselba podaleku od centarot.

Reply

Leave a Comment

6 − three =