(ВИДЕО) Сиљановска пред Владата: Вработија партиски војници, а најумните бегаат од Македонија

Од:

ВМРО-ДПМНЕ со нивната кандидатка за претседател Гордана Сиљановска Давкова вечерва пред зградата на Владата го одржа централниот митинг во пресрет на претседателските избори.

dobivaj vesti na viber

Официјалниот дел од митингот почна со химната на Македонија која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски, кој беше ослободен од обвинение за настаните од 27 април.

Голем број симпатизери и партиски членови дојдоа да ѝ дадат поддршка на Сиљановска, а настапи имаат повеќе македонски пејачи меѓу кои и Миле Кузмановски кој ја отпеа „Нешто ќе те питам бабо“.

Сиљановска Давкова ги поздрави граѓаните и им се заблагодари на нивната беспрекорна поддршка која и ја даваат, за да на 21 април и 5 мај „влезе низ голема врата правото и правдината во Република Македонија, и да се стави крај на ова црнило кое владее во земјава“.

Сиљановска Давкова посочи дека Македонија има прекрасно име, во женски род е, и не и треба придавка. А, пред народот стои токму жена, зошто на Македонија и треба жена.

„На татковината ѝ треба жена. Потсетувам основниот услов за чекорење кон ЕУ е владеење на правото. Власта не верува во правото, тие зборуваат само за политика. Нивната политика е надвор од правото. Нивната политика е надвор од Уставот. Каква е сликата две ипол години по придавката реформска влада со фамилијарни вработувања веќе не знаеме што значи скандал во оваа скандалозна балканска земја. Нема поделба на власта, а кај што нема поделба на власта нема демократија. Парламентот е во рацете на 81 пратеник, но тие не се пратеници тие само креваат раце, тие само ги потврдуваат веќе донесените одлуки во владината зграда. А, токму во таа зграда власта не е распоредена на 26-мина, некои дури не доаѓаат на работа и немаат проблем со тоа“, рече Сиљановска Давкова.

Сиљановска Давкова вети дека покрај уставни реформи, на свој начин ќе ја врши претседателската функција.

„Деновиве дури слушаме дека ќе требало да ангажираат огромен човечки потенцијал и експертски за да може да се подготвиме за првите поглавја 23-24, за правда, за безбедност, за владеење на право и за независно судство. Ама ако велат дека 40.000 вработиле, што прави таа армија на вработени? Па не се ни усогласени премиерот споменува 40.000 административна војска, министерот за финансии вели дека се некаде 28.000, министерот за информатичко општество вели 25.000. Нашето прашање е каде се вработени тие луѓе, што работат, зошто нема ниту еден чекор кон европезаицијата, зошто освен Преспанскиот договор и спогодбата не видовме ниту една реформа. Знаеме зошто, зошто си ги вработија партиските војници. Тие не мора да исполнуваат строги критериуми какви што се бараат за администрацијата, а оние што ги исполнуваат, најшколуваните, најмладите, најумните и бегаат од Македонија, нагласи Сиљановска Давкова.

Во продолжение следува галерија од централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка Сиљановска Давкова пред Владата.

Би можело да ве интересира

Силјановска Давкова: Бугарија со последниот предлог издејствува нејзините барања да се вметнат во преговарачката рамка

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го злоупотребува судството за политички прогон

А1он

Силјановска Давкова: Во Владата на Ковачевски има лица чии биграфии личат на флаери

Силјановска Давкова: Костурот на државата е скршен, потребен ни е нов општествен договор

Каракачанов ги повика Милошоски, Николоски, Пандов, Мицевски како Бугари да гласаат на изборите

Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Реконструкцијата на Универзалната сала е нова лага на Шилегов, немаат проект, ниту план

Катерина Павлова-Николовска