Си го убил братот и го закопал во дворот од семејната куќа, притворен жител на Гиновце

Од:

40-годишен жител на краивопаланечкото село Гиновцe бил приведен вчера откако полицијата добила пријава дека тој пред неколку недели, по претходна расправија, го усмртил неговиот брат С.Џ.(29) од истото село и го закопал во дворот од семејната куќа.

dobivaj vesti na viber

Полициски службеници од Полициско одделение Ранковце излегле на местото, а Ф.А. бил приведен во полициска станица и при извршен службен разговор го признал делото. Од страна на Јавен обвинител, полициска екипа, претставници од Институт за судска медицина и од Центарот за социјални работи извршен е увид, телото е пронајдено и по насока на обвинител предадено за обдукција.

По целосно расчистување на случајот против сторителот ќе биде поднесена кривична пријава, а од страна на Судија на претходна постапка определена е мерка притвор во времетраење од 30 дена и ќе биде спроведен во Казнено-поправната установа Затвор К’шање.

Би можело да ве интересира

Во битолски локали полицијата пронајде дрога и оружје, приведени десетмина

Пронајдена мртва старицата по која се трагаше шест дена

Катерина Павлова-Николовска

Инцидент на Бит Пазар: Пукал по сообраќајна расправија, полицијата го бара со потерница

Катерина Павлова-Николовска

Кај Зелениково пронајден човечки труп

Горан Наумовски

Човечки труп пронајден по течението на Треска

Горан Наумовски

Во својот дом пронајден починат 54-годишен битолчанец

Ана Ололовска