Шуто Оризари за прв пат доби читална за студенти

Од:

Денеска, за прв во општина Шуто Оризари се отвори читална за потребите на студентите Роми од оваа општина.

Читалната која е позиционирана во просториите на СУГС ,,Шаип Јусуф” е отворена со поддршка на локалната самоуправа, во соработка со СУГС ,,Шаип Јусуф”, а во иницирање на студентите Роми.

На отворањето се обрати Градоначалникот на општина Шуто Оризари Курто Дудуш, кој во своето излагање истакна дека читалната се отвора за потребите на студентите со цел обезбедување на простор за учење.

Тој напомена дека вратите на општината се отворени за сите младински иницијативи и нови идеи. Потребни се млади Роми со желба и ентузијазам да придонесат во заедницата, бидејќи само преку позитивни примери се развива просперитетно општество.

Би можело да ве интересира

Без вода утре неколку улици во Шуто Оризари и Бутел

А1он

Грчките студенти најавуваат нови протести од септември против укинувањето на студентскиот имунитет

Истражување: Дневниот студентски оброк 61 денар, 33 отсто имале искуство со корупција во домовите

Ана Ололовска

Студенти креираа факултетски распоред на „Станица: Студентска 7.0“

Ана Ололовска

Студентите по новинарство и односи со јавност ќе испратат порака за фер претседателска кампања

Конкурс за стипендии за студии на универзитeти рангирани на Шангајската листа