Штипските здравствени работници го одбележаа Светскиот ден на здравјето

Од:

Денес во Штип свечено беше одбележан 7 април – Светскиот ден на здравјето. Во просториите на општинската зграда се одржа мала свеченост на која беа доделени признанија за истакнатите здравствени работници, кои дале придонес во здравството, а беше одбележана и шеесетгодишнината од основањето на одделението за трансфузиологија.

Истакнати здравствените работници од Клиничката болница ја пренесоа пораката на генералниот директор на Светската здравствена организација, „Контролирајте го крвниот притисок“.

Беше истакнато дека еден од најчестите здравствени проблеми со кои се соочуваат граѓаните е токму васкуларната хипертензија, која во најчест број случаи завршува со срцев и со мозочен удар, како и нарушувањето на работата на бубрезите. Овие заболувања од страна на СЗО се детектирани како најчесто заболувања што завршуваат со смрт на пациентите.

Свое обраќање имаше директорот на Клиничката болница, д-р Александар Стојановски, кој пред присутните гости ја презентираше програмата и заложбите на оваа институција за тековната година.

Би можело да ве интересира

Отворена изложба од колонијата „Свети Јоаким Осоговски“ во Штип

А1он

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

70 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Апелацискиот суд во Штип ја зголеми казната на возачот кој ја прегази Верица Белчовска

А1он

Милевски со порака до општините да користат „Северна“

А1он

Leave a Comment

twenty − 11 =