Штипските студенти реагираат на блокадата на буџетот

Од:

Студентскиот парламент на универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип денеска изрази револт поради блокадата на опозицијата за донесување на буџетот за 2013 година. Претседателот Горан Стаменков рече дека недонесувањето на државниот буџет ќе влијае на стандардот на студентите.

– Секој студент во Република Македонија живее и опстојува од парите за стипендии и кредити, блокирањето на буџетот значи дека сите студенти ќе бидат оставени без пари кои им се потребни и со кои се школуваат. Политичкиот инает и пазар не смее да го загрозува образованието на младите и да ја доведува во прашање нашата иднина, рече Стаменков.

Тој нагласи дека опозицијата треба да има предвид оти со политичките интереси се загрозува и нивното образование и реновирањето и изградбата на нови студентски домови, кои нема да се реализираат ако не се донесе буџетот за 2013 година.

Студентскиот парламент при УГД-Штип апелираше опозицијата да престане со блокадата во интерес на студентите кои се подготвени и за масовни протести доколку тоа не се случи.

Би можело да ве интересира

Повеќе пари за здравството, капитални расходи, економијата и граѓаните со усвоениот ребаланс на Буџетот

Ана Ололовска

Пратениците петти ден расправаат за за дополнетиот ребаланс на Буџетот

Ана Ололовска

Стојаноски: Ребалансот на Буџетот не е за граѓаните, туку за власта да продолжи да краде и да прави предизборен поткуп

Ана Ололовска

Петти ден општа расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот

Ана Ололовска

Четврти ден општа расправа за ребалансот на Буџетот

Ана Ололовска

Поцкова: Иако се прави и ребаланс на Буџет, пари за здравството нема, а истото функционира на основ на донации

Ана Ололовска

1 comment

James T Kirk 22/12/2012 - 15:20 at 15:20

Секако дека се во право. Нивната стипендија со која опстојуваат е блокирана само поради безидејноста на СДСМ.

Reply

Leave a Comment

four × four =