Шилегов: Освен соопштение, нема докази дека ЦК на ВМРО-ДПМНЕ заседавал

Од:

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на својот Фејсбук-профил изрази сомневање дека навистина се одржала седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, откако вчера беше соопштено дека Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ дава целосна и безрезервна поддршка на претседателот Никола Груевски во справување со предизвиците наметнати од, како што велат, неодговорното однесување на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Кога СДСМ донесе одлука да започне ‪#‎ВистинатаЗаМакедонија‬, беше одржана седница на Централниот Одбор. На таа седница присуствуваа: членовите на Извршниот одбор, Централниот одбор, Пратеничката група, Претседателите на општинските организации. И беа присутни сите, и “заевисти” и “бранковисти” и разноразни “исти”, како што некој сака да не дели. Всушност, беше присутен СДСМ. Многу членови беа пред седиштето, чекајќи ја одлуката. Одлуката, потсетувам, беше донесена со акламација. Тогаш викнавме новинари, сликаа, снимаа, известуваа каква е атмосферата.

Вчера, наводно, била одржана седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ. Освен соопштение, виде некој слики, членство, кој бил, што бил, изјава некоја и слично?“, напиша Шилегов.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Попов: Власта на СДСМ и ДУИ освен лаги немаат ништо друго понудено на младите

(ВИДЕО) Талески: Наместо проекти, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ удираат по џебот на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јовановски: Во време на криза Стојкоски троши 600.000 евра за непродуктивни трошоци

Ана Ололовска

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

Ана Ололовска

СДСМ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се лажговци и лицемери, летуваат во луксуз во Монте Крало и Црна Гора

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неспособна, Македонија е меѓу државите со највисока инфлација