Шилегов: Освен соопштение, нема докази дека ЦК на ВМРО-ДПМНЕ заседавал

Од:

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на својот Фејсбук-профил изрази сомневање дека навистина се одржала седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, откако вчера беше соопштено дека Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ дава целосна и безрезервна поддршка на претседателот Никола Груевски во справување со предизвиците наметнати од, како што велат, неодговорното однесување на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Кога СДСМ донесе одлука да започне ‪#‎ВистинатаЗаМакедонија‬, беше одржана седница на Централниот Одбор. На таа седница присуствуваа: членовите на Извршниот одбор, Централниот одбор, Пратеничката група, Претседателите на општинските организации. И беа присутни сите, и “заевисти” и “бранковисти” и разноразни “исти”, како што некој сака да не дели. Всушност, беше присутен СДСМ. Многу членови беа пред седиштето, чекајќи ја одлуката. Одлуката, потсетувам, беше донесена со акламација. Тогаш викнавме новинари, сликаа, снимаа, известуваа каква е атмосферата.

Вчера, наводно, била одржана седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ. Освен соопштение, виде некој слики, членство, кој бил, што бил, изјава некоја и слично?“, напиша Шилегов.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Ковачевски на маса со европските лидери, Мицкоски изолиран со Апасиев

Ана Ололовска

СДСМ: На Мицкоски не му е гајле за граѓаните, само тендерите му се во глава

(ВИДЕО) Костовски: ВМРО-ДПМНЕ да ја прекине блокадата во Собранието и да ги поддржи законите за енергетската криза

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ во Собрание да ги деблокира законите за енергетика и за помош во време на криза

Колева: Платите на наставниците за пет години ги зголемивме за 36 отсто

Каевски: Мицкоски нека размисли уште еднаш, струјата од хидроцентралите да им се даде на граѓаните