Шилегов: Град Скопје продолжува со остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Од:

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се под нејзина надлежност, а се дел од проектот Скопје 2014.

-Мојот став е непроменет. Градот упорно ги тера тие работи што ги има. Тоа се три галии и пет споменици, од кои еден е тргнат, а две од галиите се во тек на отстранување. Тоа е она што е наша јурисдикција. Но ги охрабрувам и општина Центар и Министерството за култура како нинституции носители во тој проект да продолжат да ги преземаат оние работи кои согласно закон треба да ги преземет, а тоа е да ги остранат дивоградбите наречени Скопје 2014, рече Шилегов одговарајќи на новинарско прашање по денешното отворање на аркингот за велосипеди „Велоштад“ во рамките на Транспортниот центар.

Нема компромисен став во однос на објектите од Скопје 2014, вели Шилегов и додава дека институцијата со која раководи е единствената институција која досега има отстрането такви обележја.

Тој додава дека се уште не се имплементирани препораките што ги дала комисијата формирана од Владата во врска со овој проект, но очекувам да почне да се работи попосветено на ова прашање имајќи го предвид и дописот кој Владата го има испратено до Општина Центар за носење на новиот детален урабанистички план за Мал ринг.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за скопјанец за бесправно градење, узурпирал државно земјиште

Ана Ололовска

Богдановиќ: Одвоени се над 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

Ана Ололовска

Кривична пријава за кавадарчанец за дивоградба

Ана Ололовска

Бизнисмен од Кочани доби кривична пријава, градел без дозвола во охридското село Косел

Жарко Настоски

Кривична пријава за тетовец што градел на диво во струшко Калишта

Жарко Настоски

Шилегов: За справување со дивоградбите потребна е соработка на Градот Скопје и скопските општини

Ана Ололовска