Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Од:

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата.

Вработените денеска изјавија дека остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, како што соопштија, немаат најави за средба со раководството на „Македонски железници“.

Од Министерството за транспорт и врски вчера инфомираа дека на последната владина седница е донесена одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата.

– Во насока на надминување на целокупната состојба, Владата на Република Македонија во рамки на важечките закони ќе ги исплати овие дополнителни 70 милиони денари се со цел да се разреши состојбата со блокадата од страна на вработените. Имено, според законските прописи во Република Македонија, овие дополнителни средства ќе може да се исплатат ако вработените за извршената работа приложат соодветна документација за направените трошоци за да може исплатените средства да се оправдаат во буџетот на Република Македонија, се вели во соопштението од Министерство за транспорт и врски.

Министерството апелира до менаџерскиот тим и синдикалните организации да изнајдат решение во најбрз можен рок за да се овозможи нормално фукционирање на претпријатието.

Би можело да ве интересира

Изменет возниот ред на „Железници“ поради ограничувањата за движење

Ана Ололовска

Дваесет апликации во првата фаза на тендерот за пругата кон Бугарија

Ана Ололовска

Се заокружува претквалификациската фаза за тендерот за пругата кон Бугарија

Ана Ололовска

Хари Локвенец нов директор на Железници – инфраструктура

ВИДЕО: Маж спасен во последна секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

А1он

Трет ден не работат сигналните рампи поради уништен кабел на пругата Велес-Згропалци од невремето

А1он