Серија земјотреси регистрирани во Битола

Од:

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес повторно регистрираше серија на земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин.

dobivaj vesti na viber

Епицентрите се наоѓаат 120 километри јужно од Скопје во соседна Република Грција.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата најсилно беше почувствуван земјотресот во 10 часот и 46 минути, со локална Рихтерова магнитуда ML 3.0 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, од населението во градот Битола и околината.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Србија

А1он

Почувствувани два земјотреса во Македонија

А1он

Земјотрес почувствуван во Ресен, Дебар и околината

Силен земјотрес регистриран на Тајван

А1он

Силен земјотрес ја погоди Јапонија, се стравува од цунами

А1он

Земјотрес од четири степени во близина на грчкиот остров Крит