Села: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги загуби позициите во Струга

Од:

Градоначалникот на Струга, Зијадин Села, ја раскинува коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. Тој за Алсат-М вели дека не може да бидат во коалиција со луѓе кои не гласаа да им се помогне на кумановци.

„ВМРО-ДПМНЕ го загуби моралниот кредибилитет. Нивниот огранок во Струга речиси и нема потреба да постои. Тие добија гласови за да ги решааваат локални проблеми, а нив, на ум им е само како да ја заштитат оваа Влада, која е ненародна и криминална и ја има заборавено Струга. Освен тоа, како да соработувате со луѓе кои не покажуваат хуманост. Со раскинувањето на коалицијата, природно е ВМРО-ДПМНЕ да ги загуби сите позиции што ги имаше на локално ниво“, вели Села за Алсат-М.

Со СДСМ, вели, се уште не е разговарано за можна коалиција..

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ го одбија предлогот, од општинскиот буџет да бидат издвоени 600.000 денари, како помош за жителите од Дива населба во Куманово чии што домови настрадаа во престрелките.

Би можело да ве интересира

Сопартијците не ја прифатија оставката на Зијадин Села

А1он

Села и Гаши до ДУИ: Или Зибери премиер или одете си во опозиција

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Села и Гаши: Го вративме Арачиново, убедливо водиме и во шестата изборна единица

Искра Манојлоска

Мицкоски од Пробиштип: СДСМ и Заев се минато завршено време и никогаш повторено, Македонија е разбудена

А1он

Села до Заев и Мицкоски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска

А1он

Села: Нема да има отпуштање на административците, ќе ги поставиме на соодветни работни места

А1он

Leave a Comment

twenty + seventeen =