Села до Заев и Мицкоски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска

Од:

„Коалицијата „Сега е време“ вечерва одржа централен митинг во Струга, под тешки временски услови, но вечерва плоштадот на Струга е полн со поддржувачи“, стои во соопштението на коалицијата.

Претседателите Зијадин Села и Африм Гаши денеска ја посетија Лабуништа и потоа од плоштадот Струга, Села, реплицирајќи до Заев и Мицкоски, за, како што стои во соопштението, „нивната идеја за размена на пратеници за да не бидат условени Албанците да формираат влада“,  Села рече:

„Слушам дека Заев и Мицкоски се подготвени да формираат македонска влада, еве ви кажувам многу јасно и отворено, ако создадете влада само со македонски претставници ние ќе ја создадеме нашата албанска влада. Јасно е, немам што друго кажам“, порача Села од Струга.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара Антикорупциската да отвори случај за финансирање на изборната кампања на СДСМ

А1он

Уште пет дена за договор за нова влада

А1он

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

А1он

СДСМ тврди дека преговара за Влада со стабилно мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара да ги кажат имињата на партиите

А1он

ДИК изгласа да се зголемат надоместоците на избирачките одбори за 100 проценти

А1он

ДИК не го тестирала софтверскиот систем пред изборите, загрозени личните податоци на граѓаните

А1он