Села: Ако има договор меѓу Македонија и Грција, да се искористи моментот

Од:

Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците денеска од Охрид порача дека многу е важно ако постои договор меѓу Македонија и Грција да се искористи тој момент и да се отвори евроатлоанскиот пат на Република Македонија.

– За други наши ставови треба да се соберат органите на партијата, треба да се консултираме со нашите експерти и ќе имате наш став по прашањето. Македонија е секуларна држава и по секоја цена тоа треба да се чува. Ако веќе сме имале проблеми кои датираат од третиот век пред нашата ера, не треба да се враќаме на 9-от век пред нашата ера, рече Села.

Лидерот на движењето БЕСА Билал Касами рече дека се уште не добиле официјална информација околу предлог решението за името.

– Официјалниот став на БЕСА е името да ја рефлектира на реалноста на општеството во државата Македонија, а тоа е мултиетничноста и мултиконфесионалниот карактер. Секое друго име не ги претставува сите граѓани на Република Македонија. Лично сметам дека треба да остане ова име, се друго треба да биде нов договор со сите, рече Касами.

Би можело да ве интересира

Села ветува 500 милиони евра за „ревитализација на албанските населби“

А1он

Касами: Ќе водиме состојба на ред, правда и дисциплина

А1он

Касами: Неуспесите на 18-годишното владење на ДУИ не можат да се покријат со барањето за премиер Албанец

А1он

Ахмeти е за датум за избори со консензус, Касами вели дека сакале избори во јуни

Кристијан Ландов

Касами: Беса ќе ја поддржи секоја одлука што ќе се донесе со кенсензус

А1он

На 23 мај ќе се одлучува за затворите на обвинетите за обидот за убиство на Села

Васко Маглешов