Седум сообраќајки во Скопје, повредени девет лица

Од:

Еден возач на мопед се здобил со тешки телесни повреди, а осум лица со лесни телесни повреди во седум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје.

Од сообраќај, според податоците на СВР Скопје, полицијата исклучила 19 возачи кои возеле побрзо од дозволеното, двајца возачи под дејство на алкохол, 17 возачи пред да се стекнат со правото на управување на моторно возило и две нерегистрирани возила.

Санкционирани се и 11 возачи за неносење на сигурносен појас и 12 возачи кои зборувале на мобилен телефон додека возеле.

Изминатото деноноќие се санкционирани и 16 пешаци кои не поминале на пешачки премин.

За непрописно паркирање се казнети 75 возачи, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 68 возила.

Би можело да ве интересира

Едно лице потешко повредено во сообраќајка во Скопје

Ана Ололовска

Четири лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Велосипедист тешко повреден во сообраќајка во скопско

Ана Ололовска

Викендов во Скопје во сообраќајки полесно повредени 14 лица

Ана Ололовска

Санкционирани 80 возачи во Скопје

Ана Ололовска

Осум сообраќајки во Скопје, казнети 99 возачи за непрописно паркирање

Ана Ололовска