Седум скопски општини со троцифрени бројки на заболени од Ковид-19

Од:

Скопје и понатаму е најголемо жариште на заразени со Ковид-19 во земјава, а само денеска 96 лица од 185-те новозаразени се жители на главниот град.

Во Скопје во моментов 1.653 лица се водат како активно заразени со коронавирус.

Според последните податоци, седум скопски општини веќе бележат троцифрени бројки на активно заразени лица.

На врвот на листата се уште е Чаир со 363 позитивни случаи, а зад оваа општина се Аеродром -129, Бутел – 133, Гази Баба – 148, Центар-126, Карпош – 115, Сарај – 125.

Понатаму, во Кисела Вода има 86 позитивни лица, Ѓорче Петров – 69,  Студеничани – 78, Шуто Оризари – 65, Арачиново – 52, Илинден – 25, Петровец – 12, Чучер Сандево – 9, Сопиште – 12, Зелениково-1.

Меѓу регистрираните случаи во Скопје четврорица се странци, а 6 лица се водат како нераспределени.

Би можело да ве интересира

ИЈЗ: Изминатава недела за 10 отсто помалку нови случаи на Ковид-19, намален и бројот на починати

А1он

Во Финска пристигна уште еден авион од Скопје, сите 130 патници одат во карантин

А1он

Филипче: Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

А1он

Кризен штаб: Состојбата во гостиварско со Ковид-19 е сериозна, граѓаните се неодговорни

А1он

Комисијата за заразни болести размислува за задолжителен ПЦР тест и за оние кои транзитираат низ земјава

А1он

МЗ појаснува: За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

А1он