Седум скопски општини со над 100 активни случаи на Ковид-19

Од:

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е 6.972, на починати е 500, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.656, од кои 1.363 во главниот град.

Активни случаи по општини Скопје денеска:
• Чаир – 168
• Аеродром – 156
• Бутел – 86
• Гази Баба – 137
• Центар – 116
• Карпош – 118
• Сарај – 65
• Кисела Вода – 148
• Ѓорче Петров – 99
• Студеничани – 46
• Шуто Оризари – 115
• Арачиново – 24
• Илинден – 23
• Петровец – 16
• Чучер Сандево – 8
• Сопиште – 21
• Зелениково- 8
• Странец – 6
• Нераспределен- 3

Министерството за здравство информира дека по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје.

Би можело да ве интересира

Дваесет и двегодишен студент нов случај на позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Ана Ололовска

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Ана Ололовска

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Ана Ололовска

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Ана Ололовска

Зголемен процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови, се прави анализа на причините

Ана Ололовска

Уште две деца од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска