Седум армиски припадници утре се враќаат од мисијата во Авганистан

Од:

Седум припадници на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од НАТО мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан утре ќе се вратат во нашата земја.

Нивното враќање ќе се реализира со специјален лет на хрватската компанија „Croatia Airlines“ организиран од Владата на Република Хрватска со цел враќање на нивните 11 припадници во меѓународната мисија во Авганистан.

Припадниците на Армијата на Република Северна Македонија се очекува утре во вечерните часови да пристигнат и потоа да бидат транспортирани до нашата земја. По нивното пристигнување согласно препораките од Владата и од Министерството за здравство ќе бидат упатени во двонеделен карантин кој е задолжителен за сите граѓани кои се враќаат од странство, соопшти Министерството за одбрана.

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се заблагодари на министерот за одбрана на Република Хрватска Дамир Крстичевиќ за заедничкиот настап и помошта при враќањето на нашите војници. Двајцата министри заклучија дека грижата и здравјето за припадниците на армиските сили е приоритетна во овие моменти.

Дел од нашата постоечка ротација во НАТО мисијата во Авганистан порано ќе се врати во Република Северна Македонија поради генералното намалување на силите на Алијансата, вклучително и на турскиот контингент во кој учествуваме, во овој период.

Би можело да ве интересира

На Криволак уништени гранати од Првата и Втората светска војна

Ана Ололовска

Министерката Шекеринска го посети Кампот за обука на вода на Армијата во Охрид

Ана Ололовска

Шекеринска: Да ја носите униформата со чест и достоинство

Ана Ололовска

АРМ со донација од Чешка ќе ги развива капацитетите за атомска, биолошкa и хемиска одбрана

А1он

Пристигнаа новите униформи за Армијата

Ана Ололовска

Шекеринска од Криволак: Армискиот полигон ќе стане и одличен ресурс за НАТО

Ана Ололовска