Се уредува коритото на Виничка Река

Од:

Во Виница интензивно се одвиваат работите за регулација на коритото на Виничка Река во должина од 440 метри, проект кој Општина Виница го реализира преку Источен плански регион и кој треба да се заврши за три месеци.

dobivaj vesti na viber

Во рамките на втората фаза од Проектот за регулација на речното корито на Виничка Река, ќе се доизгради целосно коритото од мостот кај Бојаџиски бунар до Горна чешма.

Во првата фаза финансиската конструкција изнесуваше пет милиони денари, од кои еден милион се учество на Општината. Во оваа, втора фаза ќе бидат обезбедени дополнителни 2.400 000 денари со учество на Општина Виница од 800 000 денари.

Со регулацијата на коритото на Виничка Река ќе се регулчира дотокот на вода и ќе нема излевање и поплава на одделни површини и куќи во непосредна близина на коритото на реката. Воедно, регулацијата ќе придонесе за урбанистичко и хортикултурно уредување долж самата река во овој дел од градот.

Би можело да ве интересира

Приведен разбојник на автобуска станица во Виница

Објавен конкурсот за карикатура на Фестивалот за хумор и сатира „Ин Виница веритас“

А1он

Почнува изградбата на затворен пазар во Виница

Ана Ололовска

Сто денари плата за мај добиле вработените во КП „Солидарност“ од Виница

Ана Ололовска

20-годишен газда од Виница „на диво“ градел хала во градот

Жарко Настоски

Затворен и базенот во Виница каде се правеа забави

Кристијан Ландов