Се санира состојбата во рудниците во РЕК Битола по поплавите, велат надлежните

Од:

Се санираат состојбите во рудниците во РЕК Битола по елементарната непогода и поплавите кои се случија на откопните полиња за јаглен предизвикани од обилните врнежи во изминатиот месец, а особено во последната недела, информира раководството на енергетскиот комбинат.

Денеска на терен во рудниците повторно беа генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и директорот на РЕК Битола, Златко Ќурчиевски. Неколку багери се вратени во функција, се испумпува водата и калта од откопните полиња, се вложуваат напори за брза набавка на неопходните дополнителни технички ресурси, велат од компанијата.

„Доколку е потребно, ќе пристигне и помош од соседна Србија, каде компанијата сродна на АД ЕСМ има искуство со неодамнешни поплави на производствените капацитети. Предизвиканите штети на системот за ископ и транспорт на јаглен нема да влијаат врз производната цена на електричната енергија, бидејќи сите ресурси се осигурани од страна на соодветно осигурително друштво и штетата за комбинатот и за компанијата ќе биде покриена,“ се вели во соопштението од ЕСМ.

„Вчера се состана Управниот одбор на АД ЕСМ заедно со стручниот колегиумот на РЕК Битола токму тука во комбинатот. Беа утврдени понатамошните чекори кои ќе се преземат и беа утврдени конкретните задачи по служби и по секој еден
вработен. Мотивацијата меѓу вработените е голема, сите се на работните места, нема годишен одмор, нема викенд, сите се вратија на работа за да дадат свој придонес овој комбинат кој е гордост на сите нив повторно да се врати во
нормално функционирање и да го надмине овој голем и огромен предизвик за сите нас,“ вели генералниот директор на ЕСМ, Васко Ковачевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Го оживеавме проектот Топлификација на Битола, изградбата почнува во октомври

Пороен дожд ги поплави Њујорк и Њу Џерси, загинаа најмалку 23 лица

А1он

Пожари и поплави во Италија, евакуирани над 800 луѓе

Мери Јордановска

ВИДЕО: Канализација ја поплави Кисела Вода, пукна главната цевка на градилиште за нова десеткатница

Маја Илиевска-Пачемска

Арсовски: Фирмата „СВ Инвест“ блиска до Заеви и поврзувана со случајот рекет во РЕК Битола e во стечајна постапка

ЕСМ: Политичките партии да не не инволвираат во дневно-политичките пресметки

Ана Ололовска