Се реконструира улицата „Јуриј Гагарин 6“ во Козле

Од:

Екипи на ЈП „Улици и патишта“ – Скопје почнаа со асфалтирање на улицата „Јуриј Гагарин 6“, во населбата Козле. Станува збор за реконструиран коловоз во должина од 35 метри.

На заедничка прес-конференција градоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев и директорот на ЈП „Улици и патишта“ Сенад Смаиловиќ се осврнаа на поголемиот број инфраструктурни зафати што се реализираа во Карпош.

– Во изминатава недела со ова јавно претпријатие преку Договорот за меѓуопштинска соработка го направивме и пристапниот пат кај комплексот згради Порта Козле. Овој пат претставуваше вистинска потреба за граѓаните од овој дел на Карпош, со цел да им се олесни пристапот до нивните живеалишта, но и да се зголеми безбедноста на целиот потег, рече Богоев.

Тој информира дека се обезбеди и инфраструктурно поврзување на сервисната улица „Прашка“ со булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ во населбата Тафталиџе, со што се обезбеди поголема сигурност и пристапност за граѓаните кои живеат во овој дел од Карпош.

Смаиловиќ потенцираше дека ЈП „Улици и патишта“ ќе ја продолжи соработката со општина Карпош и во другите урбани заедници.

Би можело да ве интересира

По 20-ти пат ќе се гласа – ќе се набават нови еко автобуси во Град Скопје или не

(ФОТО) Наезда на глувци во Скопје – Општините се должни да побараат вонредна дератизација, зградите да си ги чистат подрумите

Анита Петровска Рајковиќ

Полициска акција во Скопје, приведени 28 дилери

Тројца истепани во угостителски објект во Градскиот парк во Скопје

Земјотрес во Скопје

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Пожар во куќа зад Универзална сала

Катерина Ѓуровски