Се огласи МНР: Конзулатот во Солун е во контакт со семејствата, грчките власти продолжуваат со потрагата по третиот наш државјанин

Од:

По добиените информации за несреќата во Посиди, Грција, од вчера нашите дипломатски-конзуларни претставништва во Грција се во интензивна комуникација со надлежните грчки органи, односно со крајбрежната служба за спасување информираат од Министерството за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

– Според досегашните информации, вчера околу 15:00 часот тројца наши државјани кои влегле во морето, поради лошото невреме се нашле во беспомошна ситуација да се оддалечуваат од брегот. Со помош на едно приватно пловило, едниот од загрозените вчера бил спасен после два часа поминати во вода. По продолжување на потрагата денес, утрово е добиена потврда за пронаоѓање на уште еден од групата, кој исто така е во добра здравствена состојба, иако веќе подолго време бил во вода се вели во соопштението од МНР.

Од таму велат и дека Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун е во комуникација со семејствата на загрозените наши државјани, и стои на располагање за секаква помош.

Би можело да ве интересира

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент ќе отвори порано од планираното за да се одржи вонредна седница за прислушувањата

Ана Ололовска

Андрулакис бара од Мицотакис да каже зошто бил прислушуван

Ана Ололовска

Во Грција инфлацијата достигна 11,6 отсто

А1он

Министерот за туризам на Грција: Во јули имавме над 900 000 пристигнувања седмично

А1он

СИРИЗА бара оставка од Мицотакис за случајот со прислушкувањата