Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во скопските општини

Од:

За разлика од пред една недела, забележителен е пад на активните случаи на Ковид-19 во скопските општини.

До пред една недела, седум скопски општини имаа трицифрени бројки на заразени од Ковид-19, додека според денешните бројки од Министерството за здравство, трицифрена бројка има во четири – Чаир, Аеродром, Гази Баба и во Карпош.

Бројот на активни случаи во Скопје сега изнесува 1067, што е за 164 случаи помалку од минатата недела.

Ова се последните бројки на активни случаи на Ковид-19, според општини во Скопје:

• Чаир – 150
• Аеродром – 132
• Бутел – 65
• Гази Баба – 120
• Центар – 90
• Карпош – 108
• Сарај – 39
• Кисела Вода – 89
• Ѓорче Петров – 76
• Студеничани – 33
• Шуто Оризари – 85
• Арачиново – 20
• Илинден – 20
• Петровец – 8
• Чучер Сандево – 9
• Сопиште – 11
• Зелениково- 6
• Странец – 3
• Нераспределен – 3

Би можело да ве интересира

Извештај на ИЈЗ: Зголемен број тестирања, новозаболени и починати

Ана Ололовска

Пресметајте ја вашата ковид-возраст: Национална методологија за проценка на ризик од коронавирус кај работниците

Ана Ололовска

За неносење маски 746 казни во изминатото деноноќие

Ана Ололовска

Филипче: Да не дозволиме да се преполнат болниците- системот не може без граѓаните, сите сме важни во овој процес

Ана Ололовска

Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Се враќаат на работа родителите на деца до шест години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Ана Ололовска