СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не се менува, се уште дејствува опасно по здравјето на граѓаните, води црна кампања наместо да повика на вакцинација

Од:

Од СДСМ преку писмена реакција се обратија до јавноста, по денешното соопштение на ВМРО ДПМНЕ.

„Матрицата на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски од самиот старт на пандемијата останува иста – продолжуваат да дејствуваат опасно по здравјето на граѓаните и здравствениот систем.

Тие беа првите што ги прекршија сите мерки за заштита, се потсмеваа на болните од коронавирусот, поддржуваа антиваксерски протести, но затоа ја користат секоја можна прилика да водат црна кампања против министерот за здравство Венко Филипче, да шират невистини за масовноста на имунизацијата и да ја вознемируваат јавноста заради ситни политички поени.

Неодговорното ВМРО-ДПМНЕ кое, за жал, ниту еднаш не покажа грижа за здравјето на народот е најмалку повикано да зборува за каква било состојба со коронавирусот.

Ниту една лажна вест на ВМРО-ДПМНЕ за масовноста на вакцинацијата не може да го оспори фактот дека имунизацијата се спроведува со засилено темпо, а бележиме и значително намалување на бројот на заразени со коронавирусот.

Како одговорна власт заедно со надлежните институции континуирано апелираме на вакцинација, бидејќи вакцините се безбедни и се единствениот начин да се победи пандемијата.

ВМРО-ДПМНЕ ќе остане запаметена дека во време на пандемија застана на страната на вирусот, наместо на страната на здравствениот систем и граѓаните“, велат од СДСМ во реакцијата.

Би можело да ве интересира

Ковачевски очекува Алтернатива да влезе во Владата: Не се разговараше за конкретни решенија

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Ковачевски влезе во трката за лидер на СДСМ: Нема да коментирам за другите кандидати

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Антонио Милошоски силно се залага за евроатлантските интеграции на Македонија

А1он

СДСМ: Милошоски лобира против почеток на преговори со ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Груби и Владата ја фрлаат државата во вештачка криза со издигнување на спорот со Бугарија на ниво на безбедносно прашање

А1он