СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат

Од:

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега. Исто како што велеше дека има 61 пратеник за распуштање на Собранието и избори во мај, се вели во писмената реакција на СДСМ.

„Очајни се овие обиди на Мицкоски, погрешната математика и штанцањето нови измислици ќе му се вратат како бумеранг многу бргу. Целата јавност знае дека во ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат на државата, кои не се согласуваат со анти-европскиот став на Мицкоски и се подготвени да ги поддржат сите чекори.

На овие пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кариерата на Мицкоски не им е поважна од европската иднина на македонските граѓани. Напротив. Изолиран и во целосно заложништво на Левица Мицкоски го чекаат нови порази. СДСМ ги повикува сите прогресивни групи и пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат на процесот, потребните реформи да бидат усвоени и државата да продолжи по европскиот пат“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Скопје е синоним на сите лаги на ДПМНЕ, да не дозволиме реприза со Силјановска

А1он

СДСМ: Повторно се пука, овој пат во Тетово, со Тошковски и ДПМНЕ безбедноста на граѓаните се влошува

Горан Наумовски

СДСМ: ДПМНЕ создаде хаос во Скопје – да не дозволиме да стане исто и со државата

Горан Наумовски

Колева: Нов скандал, ДПМНЕ злоупотребува болни луѓе на партиски списоци

(ВИДЕО Михаиловски: Глас за Пендаровски е глас за европска иднина на младите

(ВИДЕО) Ристевски: 700.000 денари одвои Владата за техничка документација за водовод во Долно Лисиче