СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Левица се против ЕУ, против стратешкиот интерес на замјава

Од:

„Дејствувањето на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски е погрешно и спротивно на стратешките интереси на државата и на она што граѓаните пред 31 година го одлучиле со создавањето на своја суверена и независна држава која еден ден ќе стане земја членка и на НАТО и во ЕУ“, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Во таквото дејствување, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски поддршка имаат единствено од проруската партија Левица предводена од Димитар Апасиев. Поднесувањето на неуставна иницијатива за референдум и поддршката на иницијативата на Левица јасно покажува дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена се обидуваат да го попрелат патот на државата кон евроинтеграциите.

Тоа нема да им успее, нивните деструкции одново ќе бидат поразени, Државата веќе го почна преговорите со ЕУ, институциите имаат капацитет и подготвеност што побрзо да го завршат процесот на преговори и Северна Македонија да стане земја членка на Унијата веќе во 2030 година.

Колку и да не им се допаѓа на Мицкоски и Апасиев македонската иднина е обезбедена и таа е европска“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, убедливо најлоша локална власт во историјата на градот

Ана Ололовска

СДСМ: 2023 ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

Ана Ололовска

Зечевиќ со Ана Линде: Одличната соработка продолжува, членството во ЕУ е врвен национален интерес

Шутаров: Град Скопје е во колапс поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Поради ВМРО-ДПМНЕ Скопје е во целосен хаос