СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против се што е во интерес на граѓаните, упорно ги кочи измените за недела неработен ден

Од:

„Антинародното ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи против работниците, против граѓаните и нивните интереси. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за труд и социјална политика немаат намера да се откажат од блокирање на измените на Законот за работни односи за недела неработен ден“, соопштува СДСМ.

„Овие законски измени создаваат можност 92 отсто од вработените да одмараат во недела и да создадат рамнотежа меѓу приватниот и професионалниот живот. Што има ВМРО-ДПМНЕ толку против работниците кои чесно си ја заработуваат платата?

Ваквото деструктивно однесување од ВМРО-ДПМНЕ е вообичаена пракса. Тие се уште се противат 4.700 наставници и стручни соработници во образованието да добијат трајно вработување.

ВМРО-ДПМНЕ е против работниците, против наставниците, против здравствените работници, против припадниците на Армијата.

Едноставно, на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ освен нивните лични и партиски интереси не им е важен никој.

Токму затоа на локалните избори ВМРО-ДПМНЕ ги чека нов, седми пораз од граѓаните кои ќе ги казнат ваквите погубни политики на ВМРО-ДПМНЕ и нивните пратеници во Собранието“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Државата може да оди напред само ако и Град Скопје и општините туркаат напред

Ана Ололовска

СДСМ: Да се обединиме, државата оди напред само ако и Скопје влече напред

Ана Ололовска

СДСМ Скопје контра Арсовска: Ние инвестираме во иднината на младите, а не во луксузни канцеларии како тие во Белaта палата на ВМРО-ДПМНЕ

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Заедно со народот го поразивме СДСМ со над 55 илјади гласови разлика

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во вториот круг меѓусебе ќе се борат за градоначалник во 25 општини

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Арсовска бега од одговори во јавноста, но не може да побегне од поразот што ќе и го испорачаат Скопјани во недела на 17 октомври

А1он