СДСМ: Ваква деградација на медицинската професија е незапаметена во Македонија

Од:

„Престанете да се однесувате како да сте опозиција и да ги навредувате граѓаните. Седум години сте на власт и целокупната одговорност за очајната ситуација во која се наоѓаат докторите и медицинскиот персонал е исклучително на ВМРО-ДПМНЕ и владата предводена од Никола Груевски.

– Ниту СДСМ ви е виновен што докторите три недели штрајкуваат ниту пак на било кој начин опозицијата се меша во штрајкот на лекарите и медицинскиот персонал, за чии што мотиви имаме целосно разбирање.

– Ваква деградација на медицинската професија каква што вие ја предизвикувате е незапаметена во историјата на Република Македонија.

– Наместо да барате вина таму каде што ја нема, во опозицијата, во здруженијата, во синдикатите, тргнете ги вашите партиски инсталации од здравството кое секојдневно го уништуваат.

– Тргнете ги вашите партиски платеници на директорски позиции кои вршат секојдневен притисок на вработените во здравствените институции и се изживуваат со нив, со што нанесуваат штета и на здравјето на граѓаните, само за да го задоволат вашиот партиски шеф и да ги сочуваат своите фотељи во кои дебело се налегнати“, се вели во писмена реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ кое се однесуваше на изјавата на Андреј Петров.

Би можело да ве интересира

Прифатени три, од четирите кандидатури за претседател на СДСМ

Петровска: Враќањето на Ставрески е доказ дека ВМРО-ДПМНЕ не е поместена од режимската матрица

СДСМ: Мицкоски е против успесите на државата, против интересите на граѓаните

Пријавите на четворицата кандидати за лидер на СДСМ на верификација

(ВИДЕО) Јанчева: Со поништувањето на јавниот оглас, Арсовска спречи вработување на 20 пожарникари во Град Скопје

Ана Ололовска

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Ана Ололовска

1 comment

James T Kirk 03/12/2012 - 14:48 at 14:48

Како е можно пациентите да бидат родители или блиски роднини на штрајкувачите ? Се знае дека ова е монтиран процес на СДСМ.

Reply

Leave a Comment

19 + six =