СДСМ: Справувањето со коронавирусот е сериозен предизвик, здравствените работници беспоштедно се жртвуваат, да им помогнеме со доследно почитување на препораките и задолженија од институциите

Од:

„Како држава се соочуваме со сериозен предизвик каков што е коронавирусот, но само со заеднички сили и сплотени овој предизвик успешно ќе го надминеме.

Преземени се сериозни и ефикасни мерки за заштита од коронавирусот, сите здравствени институции и целиот здравствен кадар е мобилизиран, воведени се низа мерки кои ќе обезбедат спречување на ширењето на вирусот, ќе се санираат економските последици.

Но, за ефикасна борба и побрзо надминување на состојбата предизвикана од коронавирусот мора сите доследно и целосно да се придржуваме до препораките на Владата и на Министерството за здравство“, се вели во соопштението на СДСМ.

„Ги повикуваме граѓаните да не ги напуштаат своите домови доколку не мораат, да не се групираат, да внимаваат на хигиената…

На тој начин ќе се заштитиме себе си и своите најблиски, ќе дадеме значаен придонес во надминување на состојбата со коронавирусот, но и ќе им помогнеме на здравствените работници кои беспоштедно се жртвуваат за здравјето на сите граѓани.

Здравствените работници се на првата борбена линија, искажуваме огромна благодарност за нивната професионалност и пожртвуваност, а наше е преку одговорно однесување и почитување на препораките да им ја олесниме работата и да им помогнеме“, соопштуваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ Куманово: Луѓето на Димитриевски продолжуваат со ширење лажни вести, провокации, закани и уцени

А1он

Петровска: Ќе го заштитиме секој граѓанин од закани и насилство, масовно ќе излеземе да гласаме за режим никогаш повеќе

А1он

Илиевски: Итна и целосна гасификација на сите домаќинства и индустриски капацитети во Куманово

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Доказ дека МВР комуницира преку вибер е официјална наредба од началник на полицијата каде се вели информирањето на началникот да биде преку вибер

Ана Ололовска

Сведоштво на семејството на 22-годишникот кој почина од корона: Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород

Кристијан Ландов

СДСМ: Конструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се без ниту еден доказ

Ана Ололовска