СДСМ: Со негласањето за недела неработен ден, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се ставија на спротивната страна од интересите на работниците

Од:

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска не гласаа за измените и дополнувањата за Законот за работни односи со кое недела станува ден за одмор за 92 отсто од сите работници, а останатите осум отсто да добиваат повисоки дневници за ден недела“, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Со негласањето пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се ставија на спротивната страна од интересите на работниците.

По којзнае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажа дека ниту се грижи за граѓаните, ниту за работниците, дека за нив најважен е личниот и партискиот интерес.

Парламентарното мнозинство предводена од СДСМ и покрај опструкциите го донесе законот и останува партнер на работниците, продолжува со носење на реформи кои ги унапредуваат работничките права и го унапредуваат квалитетот на живот на сите граѓани“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шутаров: ВМРО -ДПМНЕ, Мицкоски и Арсовска создадоа хаос во главниот град

Каевски: Во 2023 ќе има зголемување на минималната плата

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Левица стана опасна десница, а Мицкоски во целосно заложништво на Апасиев

Катерина Павлова-Николовска

Лукаревска: СДСМ се грижи за граѓаните и ги поддржува компаниите, обезбедуваме економска сигурност и стабилност

СДСМ: Мицкоски да организира отворени денови во Белиот дворец

СДСМ: Три дена молк на Мицкоски, на кого ветувал промена на Уставот?