СДСМ: Се отвори перспектива за сигурна иднина за државата и граѓаните, членството во ЕУ и НАТО станува реално и извесно

„Социјалдемократскиот сојуз на Македонија им честита на сите граѓани, со денешното усвојување на уставните измени, се испиша ново, историско поглавје, се заврте нова, светла страница на историјата на нашата татковина.

Се отвори перспектива за сигурна иднина за државата и граѓаните, за остварувањето на врвните стратешки приоритети – членството во ЕУ и НАТО станува реално и извесно.

Упатуваме честитки и до сите пратеници кои ја презедоа одговорноста за иднината и водејќи се од интересот на сите граѓани го поддржаа процесот на имплементација на Договорот од Преспа во Собранието, кој финишираше со уставните измени.

Македонското општество се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, а македонската иднина во ЕУ и НАТО е обезбедена.

СДСМ е благодарна за поддршката од граѓаните, невладините организации, меѓународните пријатели и сите поддржувачи на интеграцијата на земјава во НАТО и ЕУ“ се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ застанаа на спротивната страна од правдата и одговорноста

(ВИДЕО) Китев: ВМРО-ДПМНЕ свесно ги кочи реформите во сферата на медиумите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Предлог законот за ЈО

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото

Ана Ололовска

СДСМ: Главата на криминалниот октопод се вика Никола Груевски

СДСМ: Мицкоски побегна од лидерска, но од правдата нема бегање