СДСМ: Преку злоупотреби, деструкција и насилство, ВМРО-ДПМНЕ 11 години работеше на богатење на поединци на сметка на граѓаните

Од:

СДСМ со писмено соопштение реагира на изјавата на Лука Кржалоски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Штетите од 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ секојдневно излегуваат на површина. Пропустите на автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип, презадолженоста на училишта и болници, неспособноста да се исполнат обврските од УЕФА, вртоглaво високите хонорари за партиските војници на ВМРО-ДПМНЕ, се само дел од проблемите што зад себе ги остави неспособното владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

Лагите и манипулациите што ВМРО-ДПМНЕ секојдневно ги изнесува, нема да ги спасат од одговорност за предизвиканите штети врз граѓаните и државата. Брзањето да се земат огромни провизии, да се реализираат наместени тендери, како оној за молерофарбарски услуги доделен на фирма сопственост на братот на пратеникот Крсто Мукоски и алчноста за лично богатење на сметка на граѓаните, резултираа со дополнителни штети врз Буџетот и со нарушување на угледот на Република Македонија.

Секое делување на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години беше во функција на богатење на раководството на партијата преку злоупотреби, деструкција и насилство, на сметка на граѓаните и нивните интереси.

СДСМ, преку Владата што ја предводи ги поправа штетите предизвикани од ВМРО-ДПМНЕ и започнува со спроведување реформи што носат добро за сите. Започнува процес на професионализам, отчетност и чесност, но и процес на враќање на правото и правната држава. Ќе има одговорност за секоја докажана злоупотреба на парите на граѓаните“ се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Продолжуваат разговорите за нова влада со полн четиригодишен мандат

А1он

СДСМ: Водиме сериозни преговори за формирање влада, приоритет ќе е прочистување на правосудството

Ландов

СДСМ тврди дека преговара за Влада со стабилно мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара да ги кажат имињата на партиите

А1он

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он

СДСМ: Приоритет во преговорите за новата влада е борбата со криминалот и корупцијата на сите нивоа

А1он

СДСМ: Започнуваме сериозни преговори за формирање влада

А1он