СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

Од:

Со СДСМ во новиот мандат следат уште поголеми плати за граѓаните. Просечна плата од над 1.000 евра, додека пак минималната ќе биде 600 евра. Со правилните политики на СДСМ ова е достижно и остварливо, тврдат од СДСМ.

– СДСМ ветува и остварува и тоа веќе се докажа со рекордно покачување на просечната плата која е 40.000 денари. СДСМ својот мандат го започна со ветување за зголемување на просечната плата од 500 евра, но не само што го остваривме ветувањето, туку го надминавме на 650 евра а платите и понатаму ќе растат. СДСМ со своите политики ги донесе платите до историски највисоко ниво, но тука не застануваме, затоа што платите на граѓаните ќе продолжат да растат и во новиот мандат – се вели во партиското соопштение.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски едно зборува дома за уставните измени, друго надвор, не може да му се верува

(ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара

Александар Тодески

ССМ: Срамно е во 21. век да се молиме за плата за месеци кои луѓето ги изработиле

Горан Наумовски

СДСМ: Уште еднаш се потврди дека Мицкоски едно зборува дома друго зборува надвор

ДУИ: Сакале или не СДСМ и ВМРО, идниот претседател ќе се избира во Собранието

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Николова: Силјановска треба да се извини за навредите кон Пендаровски и Ковачевски

Горан Наумовски