СДСМ: Осум месеци ВМРО-ДПМНЕ само прави штета и го поткопува здравствениот систем

Од:

„Очајниот губитник Христијан Мицкоски не престанува да ја злоупотребува несреќата на граѓаните заради дневно партиски цели.

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, од почетокот на пандемијата па до сега, не донираа ниту еден денар, 11 години го уништуваа здравствениот систем, го газеа достоинството на лекарите, а сега очајно се обдуваат политички да профитираат на несреќата на граѓаните“, велат од СДСМ.

„Денес, оваа партија предводена од некрофилот Мицкоски секојдневно ги деградира лекарите, здравствените работници, кои посветено, стручно и без да се штедат со месеци се борат со коронавирусот.

Наместо конструктивни решенија, ВМРО-ДПМНЕ прави мрачни перформанси на кои се подбива со нескреќата на граѓаните и ги навредува здравствените работници.

Осум месеци, граѓаните, здравствените работници, институциите, целиот свет, постојано се борат против коронавирусот. Осум месеци, ВМРО-ДПМНЕ само прави штета и го поткопува здравствениот систем. Со таков однос кон граѓаните и јавното здравје, нека не се чудат зошто се во опозиција, уште долго ќе останат таму“, соопштува СДСМ.

Би можело да ве интересира

Заев: СДСМ е прва партија каде секој член има право да го избира својот претседател на директни извори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Георгиевска: Најавите за бојкот на пописот се повик за кршење закон, доказ за антидржавната матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николиќ: За три години за 50 отсто ги зголемивме месечните примања на војниците и подофицерите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Георгиевска: Успешните економски политики на СДСМ даваат резултат, платите и пенизите продолжуваат да растат

Ана Ололовска

СДСМ: Продолжува борбата за заштита на животната средина, субвенции за сончеви колектори, за ПВЦ или алуминиумски прозорци, за печки на пелети

Ана Ололовска

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата