СДСМ: Никој не е над законите, истрагата да продолжи онаму каде што водат доказите

Од:

„Градењето на независен, професионален и неселективен правосуден систем ги покажува вистинските резултати.

Правната држава функционира, законите важат за сите подеднакво.

Последните случувања, покажуваат дека никој не е над правдата и дека секој ќе одговара за своите постапки.

Како и досега, СДСМ ги охрабрува и ги повикува сите надлежни институции да продолжат со длабинска, независна истрага за случајот „Рекет“, да постапуваат согласно законите.

Како одговорна партија, целосно ги поддржуваме напорите на истражните органи за целосно расветлување на овој, но и на сите досега отворени случаи“, се вели во соопштението на СДСМ.

„Очекуваме истрагата да продолжи онаму каде што водат доказите, да ги покаже сите детали и никој да не биде поштеден, ниту амнестиран.

Одговорност мора да понесат сите инволвирани, без разлика на политичка или каква било друга припадност.

Нема да успеат обидите да се попречи правдата или истрагата да се насочи во друга насока.

Секој кој ги прекршил законите ќе одговара и од тоа нема отстапување“, соопштуваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костадинов: Извршителот Мицкоски падна на испитот, фатен како препишува од СДСМ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска – Ванчева: Законот за ЈО гарантира независен правосуден систем и ги победи криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески и Шахпаска: За 2,5 години, СДСМ во Собранието донесе историски одлуки кои ги отворија перспективите и го подигнаа животниот стандард

Ана Ололовска

ВИДЕО: Активисти на Левица со обид да го саботираат маршот „Чекориме за правда“

А1он

СДСМ: САД, ЕУ, ЕК, сите го поздравуваат носењето на Законот за ЈО, само на криминалците од ВМРО-ДПМНЕ не им одговара

Ана Ололовска

СДСМ: Над 15.000 граѓани испратија јасна порака – Судството и обвинителството мора да испорачуваат правда за сите!

Ана Ололовска