СДСМ: Наместо 3.000 сега 73.500 деца ќе користат детски додаток

Од:

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ го изгласа пакетот на закони со кои се заокружува социјалната реформа која има за цел трајно да извлекува од сиромаштија.

Со социјалната реформа пристапот до детскиот и образовниот додаток се зголемува за 20 пати повеќе деца. Детскиот додаток кој досега го користеа 3.200 деца сега ќе го користат 73.500 деца, додека пристап до образовниот додаок отсега ќе имаат 64.136 деца, наместо 3.800 деца како досега.

Со ова опфатот на деца кои ќе добиваат детски и образовен додаток се зголемува за 20 пати. Оваа мерка има за цел извлекување од детска сиромаштија.

Паричната помош за семејствата од ранливите категории се зголемува и до 300 отсто, а првите исплати на зголемената парична помош се очекуваат веќе од идниот месец.

Со трите закони, за социјална и детска заштита и социјална сигурност на стари лица се прави целосна преобразба на досегашниот систем за социјална заштита, конечно се воведува социјална правда што е основата на секое здраво и напредно општество.

Зборот е збор, продолжуваме да ги реализираме мерките од Програмата. Како одговорна партија, остануваме посветени на мерките што обезбедуваат намалување на сиромаштијата, повеќе пари и повисок животен стандард за сите граѓани.

Градиме фер и праведно општество на еднакви можности за сите“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Со недели ВМРО-ДПМНЕ врши притисок врз обвинителството и судството

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не сака да се зголемува минималната плата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески: Мицкоски сака да издејствува амнестија за ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

Виктор Јованов

СДСМ: Од каде знае ВМРО-ДПМНЕ кој кандидат колку поени има, кога полагањата во Академијата за судии и јавни обвинители се водат под шифра?

СДСМ: Ако некој обвинител го уценувал врвот на ВМРО-ДПМНЕ, зошто молчеле три и повеќе години?