СДСМ: Мицкоски најавената конструктивност да ја покаже во Собрание

Од:

Потребна е работа а за дебатирања има време. Граѓаните очекуваат работа и резултати. Наместо празни зборови, Христијан Мицкоски најавената конструктивност треба да ја покаже внтрае во Собранието се вели во реакцијата на СДСМ на денешниот повик од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ до премиерот Димитар Ковачевски да не дезертита од дуел за енергската криза.

dobivaj vesti na viber

– Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од блокадите и деструкциите, да бидат усвоени Законот за енергетика, Законот за нафта и нафтени деривати и уште над 50 други законски решенија. Државата и сите наши граѓани имаат потреба од единство и заедничко делување, во однос на соочување со предизвиците од глобалната енергетска и економска криза, но и за стратешките интереси на земјата и поефикасно спроведување на преговорите за членство во ЕУ. Што се однесува до предлозите на Мицкоски за енергетиката тие досега се само обичен сублимат на изјавите на претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски се вели во соопштенето од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски е во заложништво, секое утро проверува што кажал Апасиев

Белимов: Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ предизвика колапс на јавниот превоз и хаос во град Скопје

СДСМ: Хаос со превозот во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ создаде катастрофа

(ВИДЕО) Каевски: 2023 е година на повисоки плати и пензии и забрзан еконоски раст

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски нема план и нема став, Апасиев го зема во заложништво

Ана Ололовска

Лукаревска од Пробиштип: 2023 е година на економска пресвртница, грижата за сите продолжува

Ана Ололовска