СДСМ: Мицкоски е против неселективно владеење на правото

Од:

„Во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. Христијан Мицкоски и раководството на опозициската партија по секоја цена се обидуваат да ја попречат правдата.

Единствената цел на Мицкоски е да го брани криминалот на неговиот ментор и осуден криминалец во бегство, Никола Груевски.

Со неприфаќањето на предлогот обвинителката Вилма Рускоска да го води Јавното обвинителство, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ само бараат алиби за неприфаќање на Предлог законот за Јавно обвинителство“, се вели во соопштението на СДСМ.

„Јасно е, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против владеење на правото, против правда и независен и неселективен судски систем.

Во амандманите што ВМРО-ДПМНЕ ги имаше дадено на претходниот текст на Законот за јавно обвинителство во работните групи, предлагаа спојување на СЈО во ОЈО.

Во ниту еден амандман поднесен од ВМРО-ДПМНЕ на претходниот текст на Законот за јавно обвинителство немаше барање за прекин на мандатот на обвинителката Рускоска.

ВМРО-ДПМНЕ немаа ништо против Рускоска, но откако увидоа дека институциите работат неселективно и по сите прописи, наеднаш тоа почна да им пречи.

Мицкоски не сака да продолжи правдата, му смета гонење на криминалот и затоа побегна од лидерска средба но од правдата нема да избега.

Секој што го прекршил законот ќе се соочи со правдата и ќе одговара колку и тоа да не му се допаѓа на Мицкоски“, соопштуваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Митрески: ВМРО-ДПМНЕ се противат на отписот на каматите и долговите на граѓаните

(ВИДЕО) Лазарова: Три илјади денари месечен додаток за млади вработени во производство

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се против отписот на камати и долгови

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија ја земаат најниската просечна плата на Балканот

Ана Ололовска

СДСМ: Просечната плата во ноември 2019 поголема за 5,1 отсто

Ана Ололовска

ВИДЕО: Загадувањето ми ги исели децата, вели граѓанин, Макрадули ветува дека до 2024 ќе го решат проблемот

А1он