СДСМ: Криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ го наруши угледот на Македонија

Од:

СДСМ соопшти дека 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ зад себе остави сериозни штети врз интересите на државата и граѓаните и го наруши угледот на Република Македонија.

dobivaj vesti na viber

Според СДСМ, огромните пропусти во изградбата на автопатните делници Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип предизвикаа огромни штети врз граѓаните и државата и дополнително сериозно го оптоваруваат Буџетот на Република Македонија.

– Претходната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ и Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор, го нарушија угледот на Република Македонија и го загрозија организирањето на УЕФА Суперкупот, најголемиот спортски настан одржан во независна Македонија. Ненавременото исполнување на преземените обврски од страна на претходната Влада и Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор, ќе чини дополнителни два милиони евра, посочуваат од СДСМ.

Граѓаните, наведуваат од партијата, секојдневно сведочат како владеело ВМРО-ДПМНЕ.

– Преку наместени тендери како оној за молерофарбарски услуги доделен на фирма сопственост на братот на пратеникот Крсто Мукоски, преку огромни задолжувања на училиштата и болниците, преку партиски вработувања без соодветно образование и огромни хонорари за партиските војници, ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги осиромашуваше граѓаните и ги уништуваше институциите, истакнуваат од СДСМ.

Нагласуваат дека Владата предводена од СДСМ активно работи на поправање на штетите предизвикани од ВМРО-ДПМНЕ. – Ќе бидат санирани штетите на спорните автопати, ќе бидат завршени сите обврски околку стадионот и ќе има УЕФА Суперкуп во Скопје. Ќе има и одговорност за сите злоупотреби на институциите и на парите на граѓаните, додаваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Левица се против ЕУ, против стратешкиот интерес на замјава

Ана Ололовска

СДСМ: Арсовска само потврди, ВМРО ДПМНЕ е криминална партија

Ана Ололовска

Каевски: Институциите да ја испитаат улогата на Мицкоски во спорниот тендер

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија, затоа Мицкоски молчи за тендерот од 136 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Ковачевски со Бајден, Мицкоски со Апасиев, тоа е разликата

Ана Ололовска

СДСМ: Улогата на шпицниот градоначалник Мицкоски во тендерот од 136 милиони евра да се утврди институционално

Ана Ололовска